Błąd tragiczny w skutkach. Stąd już krótka droga do zawału, udaru i nadciśnienia
Wśród głównych czynników zwiększających ryzyko nadciśnienia wymienia się zwykle wiek, zaburzenia lipidowe czy szereg chorób przewlekłych. Okazuje się jednak, że także codzienne nawyki, do których często nie przywiązujemy wagi, mogą prowadzić do hipertensji.
1. Te nawyki doprowadzają do nadciśnienia
Nadmierna konsumpcja alkoholu
Picie zbyt dużej ilości alkoholu może spowodować wysokie ciśnienie krwi. Nadmierne spożycie alkoholu powoduje wzrost grubości ścian tętnic i ich włóknienie, a także skurcz naczyń krwionośnych w obrębie mięśni i narządów wewnętrznych. Mężczyźni nie powinni spożywać więcej niż dwa drinki dziennie, a kobiety nie więcej niż jeden drink. Chociaż naukowcy alarmują, że tak naprawdę nie ma bezpiecznej dawki i każda ilość pozostawia po sobie ślad w naszym organizmie.
Spożywanie napojów słodzonych
Picie słodzonych napojów, takich jak napoje gazowane czy dosładzane napoje owocowe, może zwiększać ryzyko wysokiego ciśnienia krwi. Wynika to z faktu, że zawartość cukru w tych napojach może powodować przyrost masy ciała, co jest czynnikiem ryzyka wysokiego ciśnienia krwi. Uważać należy również na cukier, który dodajemy do porannej kawy czy herbaty.
Wysokie spożycie sodu
Spożywanie zbyt dużej ilości soli może powodować wysokie ciśnienie krwi. Dzieje się tak, ponieważ sól może zatrzymywać wodę w organizmie, co może z kolei zwiększać ciśnienie krwi.
Nadmiar kofeiny
Picie zbyt dużej ilości kofeiny może powodować wysokie ciśnienie krwi u niektórych osób. Należy ograniczyć spożycie kofeiny do nie więcej niż 400 miligramów dziennie. Nie chodzi jedynie o kawę, ale przede wszystkim o różnego rodzaju napoje energetyczne.
Zbyt mała ilość wody
Brak wystarczającej ilości wody w organizmie może prowadzić do odwodnienia, co jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wysokiego ciśnienia krwi. Należy pamiętać, aby pić min. 2,5 litra wody dziennie.
2. Nadciśnienie zwiększa ryzyko wielu chorób
Nadciśnienie jest stanem, w którym ciśnienie krwi w tętnicach jest trwale zwiększone ponad wartości normatywne. Ciśnienie krwi jest wynikiem siły, z jaką krew działa na ściany naczyń krwionośnych podczas krążenia.
Normy ciśnienia krwi różnią się w zależności od wieku, płci i innych czynników. Ogólnie przyjmuje się, że ciśnienie krwi powinno wynosić mniej niż 120/80 mmHg u dorosłych osób.
Nadciśnienie jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób serca i naczyń krwionośnych, w tym:
- choroby wieńcowej,
- zawału serca,
- choroby naczyń mózgowych,
- udaru mózgu,
- choroby nerek i innych poważnych chorób.
Często nie daje żadnych objawów przez wiele lat, ale w tym czasie powoduje uszkodzenia naczyń krwionośnych i narządów wewnętrznych. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie ciśnienia krwi i odpowiednie leczenie nadciśnienia, aby uniknąć poważnych powikłań zdrowotnych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl