Blokuje rozwój komórek rakowych. Znajdziesz w popularnym chwaście
Pokrzywa zwyczajna to niezwykle wartościowa roślina pełna składników odżywczych. Zawarte w niej witaminy i minerały korzystnie wpływają na zdrowie i wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Poniżej dowiesz się, dlaczego warto codziennie sięgać po leczniczy napój na bazie tego "chwastu".
1. Prozdrowotna mikstura
Przyrządzenie leczniczego naparu z pokrzywy jest banalnie proste. Należy zasypać liście pokrzywy wrzątkiem (suszone lub świeże), a później parzyć pod przykryciem przez około 10 minut. Zaleca się spożywanie wywaru, gdy lekko ostygnie. Dodanie liści mięty do napoju może nie tylko poprawić jego smak, ale także zwiększyć korzyści dla zdrowia.
Spożywanie miętowej herbaty poprawia odporność na infekcje, pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn, łagodzi objawy grypy i przeziębienia, redukuje poziom cukru we krwi, wzmacnia mięśnie i stawy, a także może przynieść ulgę w bólach reumatycznych.
Dodatkowo taka mikstura pomoże obniżyć stężenie złego cholesterolu w organizmie, co z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy, ataku serca czy udaru mózgu.
Osoby, które borykają się z problemami takimi jak przerost prostaty, kamica nerkowa, stan zapalny pęcherza moczowego czy anemia, powinny często korzystać z produktów z dodatkiem liści pokrzywy. Regularne picie herbatki z pokrzywy i mięty ma też kluczowe znaczenie w profilaktyce raka piersi, jelita i prostaty.
2. Cenne właściwości pokrzywy
Pokrzywa, mimo że często uważana tylko za uciążliwy chwast, ma szereg prozdrowotnych właściwości. Antyoksydanty zawarte w pokrzywie nie tylko chronią organizm przed rozwojem komórek rakowych, ale także eliminują szkodliwe wolne rodniki i spowalniają proces starzenia.
Roślina ta to prawdziwe źródło składników odżywczych. Jest bogata w witaminy A, C, E, K oraz witaminy z grupy B. Zawiera również minerały, takie jak: magnez, żelazo, sód, krzem, wapń, fosfor, jod i siarka. Inne cenne składniki, które można znaleźć w pokrzywie to m.in. garbniki, flawonoidy, fitoestrogeny, kwas pantotenowy, aminy i serotonina.
Pokrzywa zwyczajna jest często wykorzystywana w branży kosmetycznej. Produkty pielęgnacyjne z dodatkiem ekstraktu z tej rośliny poprawiają stan skóry i włosów. Dodatkowo pomagają w walce z problemami takimi jak łupież, trądzik, czyraki czy ropnie.
Pokrzywa dzięki swojemu bogatemu składowi posiada właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne, moczopędne i antyalergiczne. Ta powszechna roślina może być również używana w kuchni. Możemy ją włączyć do naszej diety poprzez dodawanie do sałatek, zup, kremów, zapiekanek, potraw z makaronu i ciast.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl