Trwa ładowanie...

Bogactwo antocyjanów. Dzięki nim chronią przed miażdżycą i rakiem

Avatar placeholder
06.09.2024 19:43
Każdego dnia jedz do woli. Chronią przed nowotworami i zapobiegają miażdżycy
Każdego dnia jedz do woli. Chronią przed nowotworami i zapobiegają miażdżycy (Getty Image)

Owoce jagodowe od lat cieszą się uznaniem zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej, głównie ze względu na swoje walory smakowe oraz właściwości zdrowotne. Jednak to, co czyni je szczególnie cennymi dla zdrowia, to zawarte w nich substancje, zwane antocyjanami. Te naturalne pigmenty nie tylko nadają owocom jagodowym intensywny kolor, ale także wykazują szereg korzystnych właściwości dla organizmu człowieka.

spis treści

1. Antocyjany w walce z rakiem

Antocyjany to rozpuszczalne w wodzie barwniki należące do grupy flawonoidów. Odpowiadają one za czerwony, fioletowy oraz niebieski kolor wielu owoców i warzyw, w tym takich, jak czarne jagody, maliny, jeżyny, czarne porzeczki czy borówki.

Oprócz estetycznego wyglądu antocyjany pełnią istotną rolę w ochronie zdrowia. Dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym skutecznie zwalczają wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia się komórek i rozwoju różnych chorób, w tym nowotworów.

Niedawne badania opublikowane w czasopiśmie "Nutrition & Metabolism", pogłębiają naszą wiedzę na temat korzystnego wpływu antocyjanów na zdrowie człowieka. Udowodniono, że te naturalne barwniki mogą być skuteczną bronią w walce z różnymi chorobami, w tym z nowotworami.

Zobacz film: "Właściwości zdrowotne borówki amerykańskiej"

Na przykład wyciąg z ciemnych owoców, takich jak jagody czy czarne porzeczki, może wywoływać śmierć komórek rakowych poprzez aktywację białek odpowiedzialnych za eliminację nieprawidłowych komórek. Badania potwierdziły, że antocyjany mają korzystny wpływ na leczenie nowotworów płuc, piersi, prostaty, jelit i skóry.

2. Przeciwmiażdżycowe owoce

Antocyjany nie tylko pomagają w walce z nowotworami, ale również wspierają zdrowie układu krążenia. Badania przeprowadzone przez chińskich naukowców na grupie 146 osób w wieku od 40 do 65 lat wykazały, że regularne spożywanie antocyjanów może obniżać poziom markerów stanu zapalnego oraz lipidów w surowicy.

Uczestnicy badania spożywali 320 mg oczyszczonych antocyjanów dziennie przez 24 tygodnie, co odpowiada około 100 g świeżych jagód lub czarnych porzeczek. Wyniki pokazały znaczące zmniejszenie liczby chemokin odpowiedzialnych za reakcje zapalne, które mogą prowadzić do miażdżycy.

Zmniejszenie poziomu niektórych chemokin, takich jak CXCL7, CXCL5 czy CXCL8, było ściśle skorelowane z poprawą profilu lipidowego oraz obniżeniem markerów zapalnych, co wskazuje na ochronne działanie antocyjanów na układ sercowo-naczyniowy.

Dzięki swoim właściwościom, antocyjany mogą hamować rozwój miażdżycy, chroniąc naczynia krwionośne przed uszkodzeniami.

3. Jak wprowadzić antocyjany do diety?

Włączenie do codziennej diety produktów bogatych w antocyjany jest łatwe i nie wymaga skomplikowanych przygotowań. Jagody, maliny, jeżyny, borówki czy czarne porzeczki można spożywać w różnorodnej formie - jako dodatek do owsianki, w smoothie, sałatkach owocowych czy w postaci soków.

Owoce te są nie tylko smaczne, ale także dostępne w sezonie letnim w wielu sklepach i na targach. Zimą warto sięgnąć po mrożonki, które zachowują większość swoich wartości odżywczych. Jagody i inne owoce bogate w antocyjany to nie tylko smaczna przekąska, ale także naturalny lek wspomagający zdrowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze