"Boski owoc". Zapobiega miażdżycy, cukrzycy, ratuje jelita
Kaki zwane jest także persymoną, co z greckiego oznacza "boski owoc". Chroni naczynia krwionośne, zapobiega miażdżycy, jest istotny dla zdrowia skóry oraz oczu. Wystarczy jeden dziennie, by w krótkim czasie zauważyć korzyści.
1. Owoc "drzewa siedmiu cnót" na serce
Persymona, owoc pochodzący z drzewa hurma, czyli hebanowca, w Polsce najczęściej nazywany jest po prostu kaki. To przypominające jabłoń drzewo rośnie na terenie Chin i Japonii, ale z upraw kaki słyną także Grecja, Włochy czy Hiszpania.
Hurma określana mianem "drzewa siedmiu cnót" owocuje późną jesienią, choć kaki pozostawia się niekiedy na drzewach aż do zimy. Owoce mogą mieć różne gabaryty - od wielkości monety, aż po wielkość dorodnego grejpfruta. Najsmaczniejsze owoce są miękkie i mają ciemną skórkę. Wystarczy ją zdjąć z persymony i można zajadać się słodkim, intensywnie pomarańczowym miąższem. A warto, bo jeden średniej wielkości owoc waży około 250 g i ma 175 kcal. Przy tym jest zasobny w witaminę A, witaminy z grupy B, a także witaminy E, C oraz K.
2. Po brzegi naładowane przeciwutleniaczami
Persymony są też źródłem silnie działających przeciwutleniaczy, tj. antocyjany, beta-karoten, flawonoidy, kwas garbnikowy i witamina C, które chronią przed rozwojem wolnych rodników. Są szczególnie ważne dla układu sercowo-naczyniowego, bo mogą obniżać poziom cholesterolu LDL.
Kaki za sprawą kemferolu i kwercytyny mogą zmniejszać stan zapalny, także w obrębie naczyń krwionośnych, chroniąc je przed uszkodzeniami. Według badań regularne włączanie kaki do diety może obniżać ciśnienie tętnicze krwi. Z uwagi na zawartość beta-karotenu oraz błonnika kaki może również normalizować poziom glukozy we krwi. W ten sposób chroni przed wahaniami cukru, a nawet może zapobiegać cukrzycy.
Owoc z "drzewa siedmiu cnót" może być przydatny także dla osób, które borykają się z nawracającymi problemami trawiennymi. Również za sprawą błonnika usuwa zaparcia i chroni przed ich nawrotami. Wystarczy jedno kaki dziennie, by w krótkim czasie zauważyć poprawę pracy jelit.
Persymony warto włączyć do codziennej diety także z uwagi na wzrok, ponieważ jeden owoc pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę A w ok. 70 proc. Z tego powodu będzie też dietetycznym wsparciem dla skóry. Jedno z badań, które ukazało się na łamach "Food & Function", wskazuje, że jadłospis bogaty w karotenoidy może chronić skórę przed stanami zapalnymi oraz przed fotostarzeniem z uwagi na zdolność do blokowania promieniowania UV.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl