Bryzol - charakterystyka, z czym podawać, jak go przyrządzić
Bryzol wołowy lub wieprzowy to doskonała propozycja na niedzielny obiad. Soczysty wewnątrz i chrupiący z zewnątrz kotlet zwany bryzolem był niezwykle popularny w czasach PRL. Najczęściej podawano go z usmażonymi pieczarkami oraz podsmażoną cebulką.
1. Czym jest bryzol?
Bryzol to kotlet, który cieszył się ogromną popularnością w okresie PRL. Podawano go zarówno w domach, stołówkach, barach mlecznych, jak również restauracjach. Pierwszy sposób przyrządzania tej potrawy zakłada mielenie mięsa wołowego/ wieprzowego na grubych oczkach maszynki lub drobne posiekanie, a następnie połączenie mięsa z jajem kurzym i przyprawami, takimi jak sól, czarny pieprz.
Drugi sposób polega na tym, by wołowinę lub wieprzowinę pokroić bardzo cienko w plastry. Po pokrojeniu mięsa na wskroś włókien, niezbędne jest rozbicie wołowiny lub wieprzowiny za pomocą tłuczka.
2. Z czym podawać bryzol?
Bryzol może być podawany z ugotowanymi lub upieczonymi ziemniakami, kopytkami, kluskami śląskimi, puree ziemniaczanym, kluseczkami leniwymi, gnocchi. Doskonale smakuje również w połączeniu z: masłem klarowanym i pokrojoną natką pietruszki, usmażonymi pieczarkami, usmażoną młodą kapustą, sosem pieczarkowym, sosem borowikowym, sosem kurkowym, mizerią, surówką z kapusty pekińskiej, buraczkami ćwikłowymi, buraczkami z jabłkiem, ogórkami konserwowymi, surówką z kapusty pekińskiej, selera naciowego oraz kukurydzy, surówką z kiszonych ogórków i cebuli, surówką z marchewki i selera, surówką z pora i majonezu, marchewką i groszkiem, surówką z rzodkiewki, szczypiorku oraz śmietany, brokułami gotowanymi na parze, kalafiorem gotowanym na parze.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy można jeść smażone potrawy karmiąc piersią? - odpowiada mgr Aneta Kościołek
- Czy tłuste jedzenie wpływa na poziom glukozy? - odpowiada lek. Krzysztof Majdyło
- O czym świadczy bolesna biegunka po tłustym jedzeniu? - odpowiada lek. Paweł Baljon
3. Jak przyrządzić bryzol?
Do przyrządzenia bryzoli potrzebujesz 500 gramów mięsa wołowego lub wieprzowego. Jeśli preferujesz wołowinę, najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie antrykotu, jeśli wolisz wieprzowinę, kup w sklepie karkówkę. Dodatkowo, przygotuj 300 gramów pieczarek, jedno jajko, dwie średniej wielkości cebule, mąkę pszenną, olej do smażenia kotletów, przyprawy takie jak sól oraz pieprz czarny.
Przygotowanie krok po kroku:
Mięso wołowe z antrykotu lub wieprzowe z karkówki zmiel w maszynce do mięsa. Pamiętaj o wybraniu nakładki z grubymi oczkami. Posiekaną wołowinę lub wieprzowinę dopraw przyprawami oraz jajkiem kurzym. Całość wymieszaj, tak by powstała zwarta masa.
Pokrój cebule w drobną kosteczkę, a następnie podsmaż ją na patelni. Dodaj do cebuli pokrojone pieczarki, podsmażaj przez 3-4 minuty.
Uformuj kulki z kotletów, a następnie spłaszcz je. Wszystkie bryzole obtocz w mące pszennej. Kotlety smaż w na rozgrzanym oleju do chwili, w której mięso będzie zarumienione z każdej strony. Podawaj z podsmażoną cebulką oraz pieczarkami.