Chcesz być lepszy w sporcie? Jedz szpinak!
Najnowsze badanie z Londynu wskazuje, że spożycie azotanów, zazwyczaj tych znajdujących się w szpinaku, może zwiększyć wydajność w trakcie uprawiania sportu, a szczególnie tych dyscyplin , które odbywają się na dużych wysokościach, nad poziomem morza, przy słabej dostępności tlenu.
Azotany, powszechnie spotykane w zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak, są ważne dla funkcjonowania organizmu ludzkiego, zwłaszcza podczas treningu.
Badania wykazały, że suplementacja azotanami w połączeniu z treningiem „sprint interval training” (SIT), czyli krótkim, bardzo intensywnym treningiem przy słabych warunkach tlenowych, może poprawić wyniki sportowe.
Badanie przeprowadzone przez zespół badawczy z Uniwersytetu w Belgii wśród 27 umiarkowanie wysportowanych uczestnikach polegało na podaniu im azotanów przed uprawianiem SIT, który w tym przypadku był formą krótkich, intensywnych sesji rowerowych trzy razy w tygodniu.
Ponadto, w celu oceny różnic w wydajności w różnych warunkach, przeprowadzono to ćwiczenia w normalnych warunkach tlenowych i w warunkach niedotlenienia, czyli takich, jakie panują na dużych wysokościach. Oceniono wpływ spożytych azotanów na intensywność tych treningów w różnych warunkach dostępności tlenu.
Po pięciu tygodniach skład włókien mięśniowych znacznie zmienił się u tych, którzy spożywali azotany podczas treningów w słabych warunkach tlenowych.
"Prawdopodobnie jest to pierwsze badanie, które wykazało, że prosta strategia wzbogacenia diety sportowca w azotany, może znacznie polepszać efektywność treningów poprzez zmianę składu włókien mięśniowych” - powiedział Peter Hespel, profesor na Uniwersytecie w Leuven w Belgii.
Sportowcy biorący udział w zawodach sportowych wymagają dużej produkcji energii w warunkach o ograniczonej dostępności tlenu.
W tych warunkach wykonywania intensywnych ćwiczeń, wymagany jest duży nakład szybko utleniających się włókien mięśniowych, aby utrzymać panowanie nad swoim ciałem.
Według przeprowadzonego badania, wzmocnienie tego typów włókien mięśniowych przez spożycie azotanów może równie dobrze wpłynąć na zwiększenie wydajności.
Szpinak jest bogatym źródłem azotanów, ale też antyoksydantów i wielu witamin. Dzięki zawartości beta-karotenu, witaminy C i luteiny, liście szpinaku chronią przed miażdżycą. Zawiera też dużo magnezu, powinny go zatem spożywać osoby zestresowane lub te, które stosują używki wypłukujące magnez z organizmu, takie jak kawa czy alkohol.
Poza tym, szpinak znacznie wzmacnia układ nerwowy, działa uspokajająco i zapobiega zawrotom głowy. Szpinak zawiera duże ilości kwasu foliowego, dlatego zalecany jest też kobietom w ciąży. Poza magnezem, szpinak jest bogatym źródłem potasu, dzięki czemu reguluje pracę serca.
"Interesującym wydaje się badanie tego, jak codzienna dieta z dodatkiem warzyw bogatych w azotany wpływa na łatwość treningów poprzez zmianę i wzmocnienie włókien mięśniowych oraz przy dłuższym okresie czasu na zwiększenie wydolności podczas wykonywanych ćwiczeń” - mówi Hespel.
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Physiology”.