Chleb kalorie a skład, przykłady
Chleb jest produktem, który jest szeroko obecny w naszej diecie. Wiele osób nie wyobraża sobie śniadania bez kromki chleba czy też bułeczki. Na rynku obecnie dostępne są rozmaite rodzaje chleba między innymi: razowy, biały, zawierający dodatki ziołowe czy wzbogacane ziarnami. Te różnice w składzie mają wpływ nie tylko na walory smakowe chleba ale też na zawartość kalorii. Jaki zatem chleb wybierać aby nie był tuczący?
1. Chleb kalorie a skład
Na kaloryczność chleba ma wpływ przede wszystkim jego skład. Standardowy chleb jest przygotowywany z mąki (żytniej czy pszennej), wody, soli oraz na przykład drożdży. Drożdże są dodawane podczas wypieku chleba po to żeby wydzielany był dwutlenek węgla, który jest odpowiedzialny za jego wzrost i pulchność. W przypadku chlebów produkowanych na dużą skalę zamiast drożdży dodaje się węglan sodu, który bardziej efektywnie niż drożdże spulchnia chleb.
Niemniej jednak kalorie zawarte w chlebie są zależne także od rodzaju mąki z której jest on wykonywany. Mąka bowiem jest także znakowana indeksami, które świadczą o jej właściwościach. Na przykład mąka jasna 720 jest nazywana białą śmiercią ponieważ podlega ona procesom silnego oczyszczania przez co nie zawiera witamin i soli mineralnych. Za to pieczywo ciemne, razowe, które zawiera duże ilości błonnika będzie o wiele mniej kaloryczne ale także przede wszystkim zdrowsze. Taki chleb zawiera ponadto witaminy B1, B2, B6 oraz kwas foliowy. Z tego też względu warto jest wiedzieć z jakiej mąki jest wykonany chleb, gdyż czym większy jest jej indeks tym chleb jest bardziej zdrowy.
Ponadto chleby będą miały więcej kalorii kiedy w swoim składzie będą posiadały różnego rodzaju konserwanty i ulepszacze. Wśród substancji, które powinny zwrócić uwagę konsumenta to: E322, E330, E471 czy też E300 który jest zarówno zakwaszaczem czy ulepszaczem. Zdecydowanie lepiej jest aby w składzie znalazła się na przykład mąka sojowa, która zwiększa objętość i miękkość chleba.
Dodatkowo chleb, który zawiera dodatki takie jak żurawina, suszone śliwki, otręby, ziarna (np. słonecznika), pestki (np. dyni) będzie bardziej kaloryczny, ale też dzięki obecności takich składników będzie bardziej syty a także zdrowszy.
2. Kaloryczność różnych rodzajów chleba
Ponieżej została przedstawiona kaloryczność różnych rodzajów chleba:
- chleb zwykły, 1 kromka, (50 g) - 102 kcal,
- chleb żytni, 1 kromka (50g)- 110 kcal,
- chleb sitkowy, 1 kromka (50g) - 98 kcal,
- chleb razowy na miodzie, 1 kromka (50g) - 95 kcal,
- chleb pumpernikiel, 1 kromka (40g) - 96 kcal,
- chleb pszenny, 1 kromka (50g) - 108 kcal,
- chleb graham, 1 kromka (50 g) - 96 kcal,
- chleb słonecznikowy mieszany, 1 kromka (50g) - 62 kcal,
- chleb praski, 1 kromka (50g) - 61 kcal,
- chleb razowy żytni, 1 kromka (50g) - 56 kcal,
- chleb razowy z soją i słonecznikiem żytni, 1 kromka (50g) - 61 kcal,
- chleb wileński żytni, 1 kromka (50g) - 57 kcal,
- chleb staropolski, 1 kromka (50g) - 55 kcal,
- chleb baltonowski, 1 kromka (50g) - 62 kcal,
- chleb mazowiecki, 1 kromka (50g) - 63 kcal,
- chleb jasny żytni, 1 kromka (50g) - 62 kcal
- chleb jasny żytni mleczny, 1 kromka (50g) - 64 kcal
- chleb chrupki, 1 kromka (50g) - 90 kcal.