Chroni przed rakiem, opóźnia proces starzenia. Owoce możesz zbierać już teraz
Kalina koralowa to nie tylko piękny ozdoby krzew. Jej owoce słyną z wielu prozdrowotnych właściwości. Warto je wykorzystać, a właśnie teraz jest czas, by przygotować z nich lecznicze nalewki, napary inne domowe specyfiki, po które warto sięgać przez cały rok.
1. Cenne właściwości kaliny koralowej
Okazałe białe kwiatostany i okrągłe czerwone owoce kaliny koralowej możemy podziwiać zarówno w ogrodach, jak i w pobliżu rzek, stawów, strumieni i sadzawek znajdujących się we wszystkich regionach Polski.
Ze względu na jej prozdrowotne właściwości od wielu wieków znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej. W owocach, korze i kwiatach kaliny można znaleźć m.in. witaminę A, C, E, K i PP, fitosterole, flawonoidy, garbniki, kumaryny, olejki eteryczne, saponiny, sód, magnez, żelazo i potas.
Dzięki zawartości wielu cennych substancji preparaty na bazie surowców zielarskich pochodzących z tego krzewu wykazują właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, moczopędne i przeciwobrzękowe. Kalina koralowa usprawnia pracę układu immunologicznego i pokarmowego, a także łagodzi objawy grypy i przeziębienia. Poza tym sprawdza się przy leczeniu takich dolegliwości jak wymioty, biegunki, wrzody i skurcze jelit. Antyoksydanty obecne w tej roślinie obniżają ryzyko raka, niszczą wolne rodniki i spowalniają proces starzenia się organizmu.
2. Co można przygotować z kaliny?
Żeby w pełni wykorzystać prozdrowotne właściwości kaliny koralowej można przygotować z niej wiele domowych preparatów. Z owoców kaliny możemy zrobić syrop, napar, dżem, nalewkę lub galaretkę. Korę warto wykorzystać do zrobienia odwaru, natomiast kwiaty nadają się do przygotowania leczniczego naparu. Kwiaty najlepiej zbierać w kwietniu, korę w marcu i w kwietniu, a dojrzałe owoce powinno się zrywać po pierwszym jesiennym przymrozku. Można to zrobić również we wrześniu, ale przed wykorzystaniem owoców należy je przemrozić.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl