Trwa ładowanie...

Zdrowe przekąski - co wybierają Polacy, Europejczycy, w amerykańskim stylu, z dalekiego wschodu, zmiany nawyków żywieniowych

 Sylwia Stachura
Sylwia Stachura 01.04.2021 11:52
 Zdrowe przekąski - co wybierają Polacy, Europejczycy, w amerykańskim stylu, z dalekiego wschodu, zmiany nawyków żywieniowych
Zdrowe przekąski - co wybierają Polacy, Europejczycy, w amerykańskim stylu, z dalekiego wschodu, zmiany nawyków żywieniowych (Zdjęcie mapy świata / Shutterstock)

Większość z nas lubi sięgać po przekąski – są małe, zaspokajają nagły głód i można zjeść je praktycznie wszędzie. Na sklepowych półkach dominują jednak niezbyt zdrowe produkty – chipsy, paluszki, krakersy, cukierki i batoniki. Jaką mamy alternatywę? Istnieje wiele zdrowych przekąsek, które dostarczają wartości odżywczych, a przy tym są lekkie i smaczne. Sprawdź, po jakie zdrowe produkty sięgają Polacy, a co jest popularne za granicą.

spis treści

1. Jakie zdrowe przekąski wybierają Polacy

Polacy kochają słodycze – tak wynika z danych przedstawionych w raporcie „Rynek słodyczy w Polsce” z 2014 roku. Zdecydowana większość z nas (aż 91 proc.) kupuje słodycze, a średnio miesięcznie przeznaczamy na nie 81 złotych. Najpopularniejsze są wyroby czekoladowe, zwłaszcza czekolady mleczne i nadziewane. Rynek słonych produktów również ma się dobrze. Chipsy, paluszki, chrupki i orzeszki to najczęściej kupowane przez Polaków przekąski.

Czy to znaczy, że chrupiemy tylko tłuste i słodkie przekąski? Zdecydowanie nie – moda na zdrowy tryb życia sprawia, że zwracamy większą uwagę na sposób odżywiania i szukamy bardziej wartościowych produktów. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Mintel w 2014 roku, aż 45 proc. Polaków chce zmienić swój styl życia na zdrowszy. Wciąż zwracamy uwagę na cenę, smak oraz markę przekąsek, ale coraz częściej liczy się też walor zdrowotny. Szukamy produktów o niskiej zawartości tłuszczu, sodu oraz bez glutenu.

Zobacz film: "Zdrowe i efektowne przekąski na sylwestra"

Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy chcą żyć zdrowiej i proponują dietetyczne wersje niezdrowych artykułów. Na rynku są dostępne pieczone chipsy, chrupki wielozbożowe, paluszki z mąki pełnoziarniste.

A czym zastąpić słodycze? Oczywiście najlepiej sięgnąć po świeże owoce albo jogurt, ale można też skorzystać z gotowych produktów. Batoniki musli, ciasteczka owsiane, musy owocowe oraz czekolady słodzone stewią łatwo znajdziemy w większości sklepów.

Zdrowe i szybkie do przygotowania przekąski
Zdrowe i szybkie do przygotowania przekąski [11 zdjęć]

Każdy ma ochotę na podgryzanie między posiłkami, jednak należy upewnić się, że przekąski te są dla nas

zobacz galerię

Wciąż lubimy słodycze, ale coraz chętniej sięgamy po zdrowe produkty, takie jak bakalie. Chętnie spożywamy też suszone owoce i orzechy, które są zdrowe, dostarczają energii, a przy okazji zaspokajają ochotę na coś słodkiego.

Obecnie możemy kupić praktycznie każdy rodzaj orzechów – od rodzimych orzechów laskowych, po egzotyczne [orzechy brazylijskie czy makadamia.

Oferta suszonych owoców też jest bogata – nie jesteśmy już skazani na rodzynki czy suszone śliwki, możemy sięgać po suszone mango, daktyle czy jagody goji.

2. Jakie zdrowe przekąski wybierają Europejczycy?

Jakie przekąski cieszą się największą popularnością wśród Europejczyków? Ze statystyk „The Washington Post” wynika, że mieszkańcy starego kontynentu najczęściej sięgają po świeże owoce, czekoladę oraz sery.

Na dalszych miejscach rankingu znalazły się również jogurty, warzywa, ciasteczka i chleb. Lista nie wygląda tak źle, ale nie oznacza to wcale, że Europejczycy wcale nie jedzą słodyczy i chipsów. Niestety, niezdrowe przekąski są bardzo popularne, ale na horyzoncie widać zmiany.

Przekąski poniżej 100 kalorii
Przekąski poniżej 100 kalorii [11 zdjęć]

Lody to jedne z najbardziej niskokalorycznych przekąsek. Dodatkowo zawierają białko i wapń. Najlepiej

zobacz galerię

Według danych Nielsen (firmy badającej zachowania konsumentów na całym świecie), najszybciej rozwijającą się kategorią wśród przekąsek na starym kontynencie są pasty do smarowania i dipy, czyli dania, których głównymi składnikami są warzywa. Libański hummus robi się z ciecierzycy i pasty sezamowej, salsę z pomidorów i papryki, guacamole z awokado, a greckie tzatziki z jogurtu, świeżego ogórka i czosnku.

Wzrost sprzedaży takich produktów świadczy o tym, że mieszkańcy Europy coraz częściej kupują niskokaloryczne zdrowe przekąski. Poza tym coraz większym zainteresowaniem cieszą się świeże soki i koktajle, a w miastach wciąż przybywa barów z sałatkami i potrawami wegetariańskimi.

3. Zdrowe przekąski w amerykańskim stylu

Niekwestionowanym liderem pod względem ilości dostępnych słodkich i słonych przekąsek są Stany Zjednoczone. Amerykanie najczęściej sięgają po słone produkty, czyli chipsy, orzeszki, krakersy itp. Niestety, skutki miłości do takich produktów są widoczne gołym okiem – według danych „Newsweeka” ponad 1/3 mieszkańców USA cierpi na otyłość.

Ten stan to wynik niewłaściwych wyborów Amerykanów – na rynku dostępnych jest bardzo dużo zdrowych produktów, jednak ludzie chętniej sięgają po słodkie i słone przyjemności, które nie są obojętne dla wagi i stanu zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE

Co roku amerykański magazyn „Shape” testuje różne zdrowe produkty, które można jeść pomiędzy posiłkami bez obaw o obwód talii. Na liście najlepszych produktów w zeszłym roku znalazły się m.in. batoniki musli, orzechy, popcorn, chipsy warzywne, jogurt oraz hummus. Warto również zwrócić uwagę na mrożony jogurt, którego ojczyzną są Stany Zjednoczone. To właśnie tam powstał pomysł na zamrażanie mlecznego deseru i sprzedawanie go jako zdrowszej i mniej kalorycznej alternatywy dla lodów. Obecnie na całym świecie istnieją bary sprzedające różne smaki mrożonego jogurtu. To produkt, który świetnie chłodzi, a jeśli nie zamówimy do niego czekoladowej posypki, będzie stanowić lekką przekąskę.

4. Zdrowe przekąski z dalekiego wschodu

W Azji króluje czekolada. Badania wykazały, że po ten słodki przysmak sięga aż 69 proc. mieszkańców. Kolejne miejsca na podium zajmują świeże owoce i warzywa. Mieszkańcy krajów azjatyckich zamiast chipsów wybierają zdrowe produkty, dzięki czemu ich dieta jest uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie.

Na półkach azjatyckich supermarketów znajdziemy mnóstwo niecodziennych produktów, których próżno szukać w innych miejscach na świecie. Suszone ośmiornice i małe rybki to zdrowa opcja, ale ich smak może budzić kontrowersje. W Tajlandii warto spróbować słynnej lokalnej przekąski, czyli chipsów z wodorostów. Smażone wodorosty przypominają nieco zwykłe chrupki, tyle że są zielone i o wiele zdrowsze. Jeśli jesteś ciekawy, jak może smakować taka przekąska, to mamy dobrą wiadomość. Chipsy z alg i glonów można też kupić w Polsce, korzystając z usług sklepów internetowych.

5. Zmiany nawyków żywieniowych

Przekąski stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego jadłospisu. Z danych zgromadzonych przez firmę Nielsen wynika, że zastępują one normalne posiłki aż 45 proc. konsumentów na świecie. Branża zajmująca się sprzedażą przekąsek w ciągu roku zwiększyła sprzedaż o 2 proc.

Z zebranych danych wynika jednak, że ludzie na całym świecie zaczynają coraz bardziej doceniać zdrowy skład tych miniposiłków. Dla 1/3 badanych ważne jest, by produkty miały mniej cukru, tłuszczu i kalorii, a 25 proc. ankietowanych ceni mniejszą zawartość węglowodanów. Chociaż zaczęły one zastępować nam normalne posiłki, to zmienia się nasze podejście do nich – chcemy, by zawierały więcej błonnika, białka i były przygotowywane z pełnego ziarna.

Rynek słonych produktów i słodyczy ma się dobrze, ale badania pokazują, że producenci muszą zmieniać swoje produkty, by lepiej wpisywać się w panującą modę na zdrowy styl życia. Całe szczęście to właśnie preferencje klientów są najważniejsze – jeśli będziemy domagać się zdrowszych opcji, na pewno na sklepowych półkach będzie pojawiać się więcej przekąsek, które można jeść bez wyrzutów sumienia.

Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g

Brak produktów w wybranej kategorii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze