Trwa ładowanie...

Ciągle masz ochotę na kawę? Organizm wysyła ci ważną wiadomość

Avatar placeholder
05.01.2024 12:31
Groźny niedobór. Ujawnia go ciągła ochota na kawę
Groźny niedobór. Ujawnia go ciągła ochota na kawę (Getty Images)

Jedni kawą się delektują, a inni potrzebują jej, by normalnie funkcjonować. Niektórym mała czarna towarzyszy nie tylko o poranku, ale także w ciągu dnia podczas pracy, odpoczynku i spotkań towarzyskich. O czym może świadczyć nieustająca potrzeba na filiżankę aromatycznego napoju?

spis treści

1. Ciągła potrzeba kofeiny

Jeśli męczy cię nieustająca chęć na kawę, organizm może zmagać się z pewnymi niedoborami. Choć małą czarną zwykle traktujemy jako zastrzyk energii, warto pamiętać, że zawarta w niej kofeina pobudza tylko na chwilę.

Jedna filiżanka faktycznie może zmobilizować nas do działania i dodać nieco energii, ale po chwili może nastąpić jej spadek, co często prowadzi do przygotowania kolejnego kubka kawy. Wiele osób tkwi w takim błędnym kole i nie zwraca uwagi na kluczowy problem.

Zobacz film: "Ostrożnie z kofeiną. Kobieta trafiła do szpitala"

Gdy w ciągu dnia organizm ciągle domaga się kolejnej porcji kofeiny, warto potraktować to jako sygnał ostrzegawczy. Istnieje kilka przyczyn, dla których nie opuszcza cię nieodparta ochota na małą czarną.

2. Niedobory witamin i minerałów

Przede wszystkim zwróć uwagę na swoją higienę snu. Być może się nie wysypiasz i kawa jest jedynym sposobem na pokonanie zmęczenia. Warto zadbać o odpowiedni wypoczynek, gdyż jest kluczowy dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu.

Zacznij kłaść się nieco wcześniej spać, unikaj spożywania kofeiny w godzinach wieczornych i ogranicz korzystanie z urządzeń elektronicznych. Przed snem staraj się też nie przejadać i nie sięgać po alkohol. Zadbaj też o komfortowe warunki.

Zmęczenie i potrzeba sięgania po kawę może być też wynikiem niedoborów witamin i minerałów w organizmie. Kofeina wpływa na wydalanie magnezu, co prowadzi do ubytków pierwiastka w organizmie.

Niedobór magnezu może powodować uczucie ogólnego osłabienia i zmęczenia. Pierwiastek jest też niezbędny do funkcjonowania układu nerwowego, mięśni i procesów metabolicznych.

Kawa może też wpływać na wchłanianie witaminy B w organizmie, zwłaszcza witaminy B1. Niedobór tiaminy ma negatywny wpływ na układ nerwowy i metabolizm węglowodanów, co wiąże się nadmiernym zmęczeniem oraz drażliwością.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze