Frytki - skład, frytki z piekarnika, frytki z patelni
Z czym kojarzą nam się frytki? Z ziemniakami, odpowie z pewnością większość. Jednak producenci potrafią zaskoczyć składem, wydawałoby się tak prostego produktu spożywczego.
1. Frytki - skład
Niestety, oprócz ziemniaków, we frytkach znajduje się cała masa innych, nieprawdopodobnych składników.
Idealny kształt frytki zapewnia posmarowanie ostrza krajalnicy, krojącej ziemniaki w słupki, mieszanką kilku olejów, a także kwasem cytrynowym bądź dimetylopolisiloksanem (substancja przeciwpianotwórcza oraz przeciwzbrylająca).
Oleje biorące udział w produkcji frytek, wyprodukowane są na bazie ziaren zmodyfikowanych genetycznie, a za złocisty kolor frytek odpowiadają: dekstroza – cukier prosty, który zwiększa bilans energetyczny organizmu oraz pirofosforan sodu, który zawiera w sobie metale ciężkie.
Do smażenia frytek w barach szybkiej obsługi najczęściej stosuje się mieszankę olejów, która zawiera tert-butylohydrochinon (TBHQ).
Pod tą tajemniczą nazwą kryje się składnik ropy naftowej o właściwościach konserwujących. Może on być odpowiedzialny za choroby skóry, zaburzenia hormonalne, raka i uszkodzenia DNA. Jakby tego było mało, we frytkach możemy znaleźć glutaminian sodu. To dzięki niemu zyskują na smaku.
Zwróćmy uwagę na fakt, że kupowane w barach szybkiej obsługi frytki, smażone są dwukrotnie - raz w momencie przygotowywania ich przez producenta i drugi - tuż przed podaniem go klientowi. Nagromadzenie szkodliwych substancji sprawia, że lepiej zrezygnować z gotowych frytek.
2. Frytki z piekarnika
Tak, pod warunkiem, że przygotujemy je sami. Zajmuje to trochę więcej czasu i wymaga nieco umiejętności kulinarnych, ale naprawdę warto.
Dzięki temu nie dość, że zaoszczędzimy pieniądze, to unikniemy magicznych dodatków polepszających i przedłużających świeżość. Domowe frytki możemy smażyć, ale lepiej je piec w piekarniku.
Możemy wtedy dodać do nich różne dodatki, takie jak majeranek, zioła prowansalskie czy ostra papryka. Pełna dowolność.
Do zrobienia przepysznych frytek potrzebujemy 1 kg ziemniaków, oleju, soli, dodatków smakowych (pieprz, papryka, tymianek, majeranek, bazylia, itp.). Następnie blachę wykładamy papierem do pieczenia, umieszczamy na nim pokrojone w równe słupki ziemniaki, tak by tworzyły jedną warstwę.
Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni Celsjusza. Frytki pieczemy przez około 30 minut.
Zobacz także:
3. Frytki z patelni
Jeśli wolimy frytki w wersji bardziej kalorycznej, możemy pokusić się o frytki smażone na patelni lub frytki smażone we frytkownicy. Potrzebujemy odpowiednich ziemniaków, najlepsze będą odmiany Jelly lub Galla.
Kroimy je w równe słupki. Następnie wrzucamy do świeżo zagotowanej wody i dodajemy łyżkę cukru. Dzięki temu frytki będą miały piękny kolor.
Kolejnym krokiem jest rozgrzanie oleju i wrzucenie do niego odsączonych z wody frytek. Nie przykrywamy patelni pokrywką, w innym przypadku przysmak nie będzie chrupiący.
Gdy słupki zaczną wypływać na powierzchnię oleju, trzymamy je jeszcze klika minut, aby uzyskały odpowiednią barwę. Gdy staną się złociste, wyjmujemy je na talerz z papierem i odsączamy z nadmiaru tłuszczu.