Trwa ładowanie...

Bazylia – odmiany, właściwości, zastosowanie

Avatar placeholder
12.04.2024 11:23
Bazylia – odmiany, właściwości, zastosowanie
Bazylia – odmiany, właściwości, zastosowanie (Shutterstock)

Dlaczego bazylia zyskała tak dużą popularność w naszych kuchniach? W jakich potrawach najczęściej występuje bazylia? Przede wszystkim kojarzona jest jako dodatek do pomidorów, ale bazylia występuje również w mniej oczywistych połączeniach przykładowo nietypowym daniem są lody bazyliowe. Bazylia ma charakterystyczny anyżowy, korzenny i cynamonowy aromat i smak.

spis treści

1. Odmiany bazylii

Bazylia to ponad 150 odmian, ale w polskich kuchniach najbardziej jest znanych ich 5: bazylia cytrynowa, bazylia pospolita, bazylia cynamonowa, bazylia czerwona i bazylia grecka. Podobnie jak mięta pieprzowa, tymianek, szałwia czy majeranek, bazylia należy do grupy ziół prowansalskich. Bazylia podobnie jak inne zioła jest niskokaloryczna i ma niski indeks glikemiczny, dlatego zalecana jest osobom chorym na cukrzycę.

2. Właściwości bazylii

Czy oprócz walorów smakowych bazylia ma inne właściwości? Zalety bazylii to przede wszystkim pozytywny wpływ na pracę układu odpornościowego. Bazylia systematycznie dodawana do dań wspiera proces oczyszczania nerek z toksyn. Właściwości bazylii to również wspomaganie pracy serca i redukcja stresu - obniża nadpobudliwość.

Bazylia ma charakterystyczny korzenno - anyżkowy aromat
Bazylia ma charakterystyczny korzenno - anyżkowy aromat (123RF)
Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Bazylia w kompozycji z innymi zdrowymi składnikami znacznie zwiększa ich przyswajalność przez organizm. Zalecana jest w przypadku wzdęć i niestrawności, ponieważ zmniejsza skurcze żołądka, a także powoduje, że zwiększa się produkcja soku żołądkowego. Bazylia jest też naturalnym środkiem, który może zwiększyć apetyt.

Przeczytaj także

Bazylia podawana w trakcie przeziębienia może obniżyć gorączkę i stany zapalne. Zalecana jest także kobietom karmiącym, ponieważ zwiększa laktację. Bazylia ma również działanie przeciwbakteryjne i przeciwbólowe.

Prawidłowo wyhodowana i pielęgnowana, bazylia to źródło nie tylko wielu minerałów, ale też i witamin dla przykładu: witaminy B2, witaminy A, witaminy C, kwasu foliowego, niacyny.

3. Jakie zastosowanie ma bazylia?

Jakie zastosowanie ma bazylia, czy bazylia może być tylko dodatkiem do dania? Jest to oczywiście niezastąpiony dodatek do dań z kuchni śródziemnomorskiej. Ponieważ ma bardzo charakterystyczny, bo wyraźny i mocno aromatyczny zapach, dlatego jest dodawana do zup, sałatek. Niektórzy dodają bazylię do mięs. Bazylia to również składnik oliwy z oliwek czy octu winnego.

Zioła, które warto hodować w domu
Zioła, które warto hodować w domu [5 zdjęć]

Nie potrzebujesz ogrodu, aby móc korzystać z dobroczynnych właściwości ziół. Wystarczy postawić doniczki

zobacz galerię

Jednak bardzo ważne, aby pamiętać, że bazylia musi być dodana na samym końcu przygotowywania dania, ponieważ zbyt wysoka temperatura może zaburzyć smak zioła. Bazylia powinna być też podawana jak jest świeża przy wysuszeniu niestety, ale straci swój zapach i aromat. Bazylia może być też dodawana do lodów czy deserów.

Są jeszcze inne zastosowania bazylii. Olejek eteryczny pozyskiwany z bazylii nadaje się do produkcji mydła czy perfum. Można również pozyskać sok z liści bazylii, który może być zastosowany jako naturalny środek na ugryzienia, ponieważ łagodzi świąd skóry i zmniejsza opuchliznę.

4. Ile kalorii ma świeża bazylia?

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 3 g (5 liście)
Wartość energetyczna 23,0 kcal 0,58 kcal
Białko 3,15 g 0,08 g
Węglowodany 2,65 g 0,07 g
Cukier 0,30 g 0,01 g
Błonnik 1,60 g 0,04 g
Tłuszcz 0,64 g 0,02 g
Tłuszcze nasycone 0,04 g 0,00 g
Tłuszcze jednonienasycone 0,09 g 0,00 g
Tłuszcze wielonienasycone 0,39 g 0,01 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 18,00 mg 0,45 mg

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze