Co przyspiesza metabolizm – definicja, co spowalnia metabolizm, co przyspiesza metabolizm
Szybki metabolizm to klucz to szczupłej sylwetki, dlatego warto zapamiętać, co przyspiesza metabolizm. Metabolizm to wszystkie reakcje, które mają na celu wykorzystanie energii i składników odżywczych z pożywienia. Każdy ma swoje naturalne tempo metabolizmu, jednak w niektórych sytuacjach metabolizm może spowolnić, warto więc dowiedzieć się, co przyspiesza metabolizm.
1. Co przyspiesza metabolizm?
Metabolizm obejmuje wszystkie mechanizmy i procesy, które zachodzą w organizmie człowieka. Metabolizm ma na celu pozyskanie, wykorzystanie i zmagazynowanie energii z pożywienia. Procesy metaboliczne pozyskują energię ze składników odżywczych oraz produkują składniki potrzebne do budowy białek, DNA etc.
A zatem rolą metabolizmu jest rozłożenie składników odżywczych na elementy budulcowe z wydzielaniem energii. Następnie są one wykorzystywane do tworzenia się makroczęsteczek i procesów życiowych. Metabolizm dzielimy na anabolizm i katabolizm.
2. Przyczyna spowalniania metabolizmu
Choć metabolizm odgrywa bardzo ważną rolę, bardzo łatwo może on spowolnić. Najczęstszą przyczyną spowolnienia metabolizmu jest mała zawartość kalorii w diecie. Gdy organizm nie otrzyma odpowiedniej ilości kalorii, metabolizm zaczyna spowalniać, dzięki czemu zużywa mniej kalorii.
Jeśli nie chcemy, aby nasz metabolizm spowolnił, unikajmy też tłuszczy trans. Można je znaleźć w twardych margarynach, słodyczach, wyrobach cukierniczych, słonych przekąskach, żywności w proszku i fast foodach. W łatwy sposób łączą się one z komórkami wątroby, co spowalnia jej pracę.
Warzywa i owoce są często źródłem pestycydów. Takie zanieczyszczenia są szkodliwe dla tarczycy, która kontroluje, jak szybki jest nasz metabolizm. Dlatego warto uważać, gdzie kupujemy warzywa i dokładnie je myć przed spożyciem.
Ponadto na spowolnienie metabolizmu wpływa brak snu i stres. Brak snu sprawia, że jesteśmy mniej wydajni w czasie dnia, a co za tym idzie, wolniej zachodzą również przemiany w naszym metabolizmie. Stres z kolei wiąże się w wysokim poziomem kortyzolu. Jego nadmiar we krwi, sprawia, że spowalnia się zużycie energii i spalamy kalorie wolniej. Stres to jednak nie tylko napięcie związane ze stylem życia, ale jest też powodowany np. przez nadmierną aktywność fizyczną.
3. 5 zdrowych zasad przyspieszenia przemian materii
Metabolizm można jednak przyspieszyć w bardzo prosty sposób. Warto zapoznać się z poniższymi 5 zasadami, aby dowiedzieć się, co przyspiesza metabolizm. Zasady te należy stosować codziennie, a efekty przyspieszenia metabolizmu będzie można zaobserwować już po kilku tygodniach.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy ten wynik może powodować zwolniony metabolizm? - odpowiada lek. Katarzyna Szymczak
- Jak zwolnić metabolizm? - odpowiada mgr Paulina Guziołek
- Czy jednak jest to za mało kalorii i spadnie metabolizm? - odpowiada mgr Małgorzata Talaga-Duma
Sposób nr 1: Rano po wstaniu należy wypić szklankę wody, najlepiej z cytryną. Taka niepozorna czynność może przyspieszyć nasz metabolizm nawet o 30 proc. Sposób nr 2: Śniadanie powinno zawierać jajka lub inne produkty o dużej zawartości białka i błonnika. Śniadanie bogate w białko pozwoli nam spalić tłuszcz i przyspieszyć metabolizm. Błonnik pozwoli zachować uczucie sytości na dłużej, a porcja węglowodanów da nam zastrzyk energii. Sposób nr 3: Zawsze jedz rano śniadanie. Nie należy wychodzić z domu bez śniadania. Nie zaoszczędzimy energii, a jedynie doprowadzimy do skoków insuliny. Sposób nr 4: Zadbaj o aktywność z samego rana. Taki poranny rozruch sprawi, że rozkręcimy metabolizm na cały dzień. Sposób nr 5: Wypij rano kawę. Poranna czarna kawa jest najlepszym sposobem, aby podkręcić metabolizm. Poranna kawa pomoże nam przyspieszyć metabolizm, jeśli będziemy się jednak trzymać trzech zasad: kawa powinna być bez cukru ani żadnych słodzików. Jeśli koniecznie potrzebujemy odrobiny słodyczy lepiej użyć miodu; nie dodawaj do kawy gotowych śmietanek do kawy. Są one niezdrowe, tłuste i zawierają dużo kalorii. Jeśli lubimy pić białą kawę najrozsądniej dodać do niej zwykłe mleko, ale nie UHT; * do porannej kawy można również dodać odrobinę cynamonu. Nie dość, że poprawi on smak kawy, poprawi też poziom cukru we krwi. Można też dodać kakao, dzięki czemu obniżymy ciśnienie krwi.