Trwa ładowanie...

Co przyspiesza metabolizm – definicja, co spowalnia metabolizm, co przyspiesza metabolizm

Szybki metabolizm to klucz to szczupłej sylwetki, dlatego warto zapamiętać, co przyspiesza metabolizm. Metabolizm to wszystkie reakcje, które mają na celu wykorzystanie energii i składników odżywczych z pożywienia. Każdy ma swoje naturalne tempo metabolizmu, jednak w niektórych sytuacjach metabolizm może spowolnić, warto więc dowiedzieć się, co przyspiesza metabolizm.

spis treści

1. Co przyspiesza metabolizm?

Metabolizm obejmuje wszystkie mechanizmy i procesy, które zachodzą w organizmie człowieka. Metabolizm ma na celu pozyskanie, wykorzystanie i zmagazynowanie energii z pożywienia. Procesy metaboliczne pozyskują energię ze składników odżywczych oraz produkują składniki potrzebne do budowy białek, DNA etc.

Zobacz film: "Jak skutecznie przyspieszyć metabolizm?"

A zatem rolą metabolizmu jest rozłożenie składników odżywczych na elementy budulcowe z wydzielaniem energii. Następnie są one wykorzystywane do tworzenia się makroczęsteczek i procesów życiowych. Metabolizm dzielimy na anabolizm i katabolizm.

Poranna kawa jest doskonałym sposobem na przyspieszenie metabolizmu
Poranna kawa jest doskonałym sposobem na przyspieszenie metabolizmu (123rf)

2. Przyczyna spowalniania metabolizmu

Choć metabolizm odgrywa bardzo ważną rolę, bardzo łatwo może on spowolnić. Najczęstszą przyczyną spowolnienia metabolizmu jest mała zawartość kalorii w diecie. Gdy organizm nie otrzyma odpowiedniej ilości kalorii, metabolizm zaczyna spowalniać, dzięki czemu zużywa mniej kalorii.

Jeśli nie chcemy, aby nasz metabolizm spowolnił, unikajmy też tłuszczy trans. Można je znaleźć w twardych margarynach, słodyczach, wyrobach cukierniczych, słonych przekąskach, żywności w proszku i fast foodach. W łatwy sposób łączą się one z komórkami wątroby, co spowalnia jej pracę.

10 sposobów na poprawę metabolizmu
10 sposobów na poprawę metabolizmu [10 zdjęć]

To, jak szybko twój organizm spala kalorie jest zależne od wielu przyczyn. Niektóre osoby szybki metabolizm

zobacz galerię

Warzywa i owoce są często źródłem pestycydów. Takie zanieczyszczenia są szkodliwe dla tarczycy, która kontroluje, jak szybki jest nasz metabolizm. Dlatego warto uważać, gdzie kupujemy warzywa i dokładnie je myć przed spożyciem.

Ponadto na spowolnienie metabolizmu wpływa brak snu i stres. Brak snu sprawia, że jesteśmy mniej wydajni w czasie dnia, a co za tym idzie, wolniej zachodzą również przemiany w naszym metabolizmie. Stres z kolei wiąże się w wysokim poziomem kortyzolu. Jego nadmiar we krwi, sprawia, że spowalnia się zużycie energii i spalamy kalorie wolniej. Stres to jednak nie tylko napięcie związane ze stylem życia, ale jest też powodowany np. przez nadmierną aktywność fizyczną.

3. 5 zdrowych zasad przyspieszenia przemian materii

Metabolizm można jednak przyspieszyć w bardzo prosty sposób. Warto zapoznać się z poniższymi 5 zasadami, aby dowiedzieć się, co przyspiesza metabolizm. Zasady te należy stosować codziennie, a efekty przyspieszenia metabolizmu będzie można zaobserwować już po kilku tygodniach.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Sposób nr 1: Rano po wstaniu należy wypić szklankę wody, najlepiej z cytryną. Taka niepozorna czynność może przyspieszyć nasz metabolizm nawet o 30 proc. Sposób nr 2: Śniadanie powinno zawierać jajka lub inne produkty o dużej zawartości białka i błonnika. Śniadanie bogate w białko pozwoli nam spalić tłuszcz i przyspieszyć metabolizm. Błonnik pozwoli zachować uczucie sytości na dłużej, a porcja węglowodanów da nam zastrzyk energii. Sposób nr 3: Zawsze jedz rano śniadanie. Nie należy wychodzić z domu bez śniadania. Nie zaoszczędzimy energii, a jedynie doprowadzimy do skoków insuliny. Sposób nr 4: Zadbaj o aktywność z samego rana. Taki poranny rozruch sprawi, że rozkręcimy metabolizm na cały dzień. Sposób nr 5: Wypij rano kawę. Poranna czarna kawa jest najlepszym sposobem, aby podkręcić metabolizm. Poranna kawa pomoże nam przyspieszyć metabolizm, jeśli będziemy się jednak trzymać trzech zasad: kawa powinna być bez cukru ani żadnych słodzików. Jeśli koniecznie potrzebujemy odrobiny słodyczy lepiej użyć miodu; nie dodawaj do kawy gotowych śmietanek do kawy. Są one niezdrowe, tłuste i zawierają dużo kalorii. Jeśli lubimy pić białą kawę najrozsądniej dodać do niej zwykłe mleko, ale nie UHT; * do porannej kawy można również dodać odrobinę cynamonu. Nie dość, że poprawi on smak kawy, poprawi też poziom cukru we krwi. Można też dodać kakao, dzięki czemu obniżymy ciśnienie krwi.

Co przyspiesza metabolizm – definicja, co spowalnia metabolizm, co przyspiesza metabolizm
Co przyspiesza metabolizm – definicja, co spowalnia metabolizm, co przyspiesza metabolizm
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.