Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Alicja Skubis

Co tak naprawdę wpływa na nasze odchudzanie?

 Magdalena Pietras
24.11.2018 17:09
Co tak naprawdę wpływa na nasze odchudzanie?
Co tak naprawdę wpływa na nasze odchudzanie? (Grafika / Shutterstock)

Ćwiczymy całymi dniami, stosujemy drakońską dietę i… nic. Nie obwiniajmy się jednak. Jeśli mamy problem ze zrzuceniem wagi, to być może jest to wina zaburzeń flory bakteryjnej, a nie naszych niedostatecznych starań.

spis treści

1. Co mówią badania?

Amerykański naukowiec, prof. Tim Spector, prowadził przez pewien czas badania na bliźniętach. Obserwował ich sposób odżywiania, tryb życia, a także aktywność fizyczną, jaką prowadziły. Wyniki badań pokazały, że gdy zwiększono kaloryczność diety rodzeństwu, to po pewnym czasie (około 2 miesiącach) jedno z nich tyło niewiele, a nawet w ogóle, a drugiemu przybywało kilkanaście kilogramów. Pomimo tego, że prowadzili podobny styl życia, a ich diety były zbliżone, różnie przybierali na wadze. Dlaczego? Tim Spector twierdzi, że za wszystko były odpowiedzialne bakterie jelitowe.

Badacz zwrócił uwagę również na to, że bakterie żyjące w naszym układzie pokarmowym mają istotny wpływ nie tylko na procesy trawienia, ale też są odpowiedzialne za ilość wchłanianych minerałów oraz witamin.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Badania flory bakteryjnej u człowieka były prowadzone także przez japońskiego naukowca Yukio Kadaoka. Zgromadził on grupę ochotników z problemem otyłości i polecił, by przez pewien czas spożywali około 10 dag sfermentowanego mleka dwa razy dziennie, jednak część wolontariuszy miała pić mleko z bakteriami Lactobacillus gasseri. Oczywiście wolontariusze nie zmieniali przy tym swojego dotychczasowego sposobu odżywiania. Po upływie 12 tygodni okazało się, że osoby, które spożywały mleko z bakteriami schudły około 1 kg. Zmniejszyła się również w ich organizmie ilość tkanki tłuszczowej.

2. Co na zaburzenia flory bakteryjnej?

Aby odzyskać równowagę flory jelitowej, warto spożywać probiotyki. Są one obecne m.in. w produktach mlecznych
Aby odzyskać równowagę flory jelitowej, warto spożywać probiotyki. Są one obecne m.in. w produktach mlecznych

Być może jesteśmy w gronie osób, które pomimo usilnych starań nie mogą schudnąć. Jak sobie pomóc? Receptą na ten problem może być przyjmowanie probiotyków. Są to kultury bakterii, które bardzo korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego układu pokarmowego. Znajdują się one w niektórych produktach mlecznych, np. kefirach czy jogurtach. Źródłem probiotyków są również kiszone ogórki oraz kiszona kapusta. To nie wszystko. Probiotyki są też dostępne w postaci kapsułek, proszku czy kropli.

Przyjmowanie probiotyków jest szczególnie wskazane w trakcie kuracji antybiotykowej oraz stosowania antykoncepcji. Produkty bogate w dobroczynne bakterie powinni przyjmować również palacze, osoby żyjące w stresujących warunkach, a także wszyscy, którzy niezdrowo się odżywiają.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze