Dieta kefirowa
Podstawą diety kefirowej jest spożywanie dużych ilości kefiru, tak by zaspokoił on głód. Są dwie wersje diety. Pierwsza zakłada stopniowe zastępowanie tradycyjnych posiłków kefirem. Drugi sposób pozwala na spożywanie jedynie dań, których głównym składnikiem jest ten produkt. Można zatem jednego dnia zjeść ziemniaki z kefirem, a następnie w połączeniu z owocami itp.
1. Właściwości kefiru
Osoby z nadwagą zadają sobie często pytanie, co jeść, żeby schudnąć? Jakie produkty wybierać, by szybko stracić na wadze, a jednocześnie zachować zdrowie i dobrą kondycję? Warto zastanowić się, co zadecydowało, że na bazie kefiru stworzono dietę odchudzającą. Jakie właściwości ma ten mleczny napój, że poleca się go osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy?
Czytaj więcej
Oto niektóre z nich, mające wpływ na odchudzanie:
- wpływa na wydzielania żółci i soków trawiennych, przez co poprawia metabolizm,
- wspomaga perystaltykę jelit,
- może być podawany osobom z nietolerancją laktozy,
- hamuje rozwój niekorzystnej flory bakteryjnej jelit,
- odtłuszczony ma niską zawartość tłuszczu,
- nie jest słodzony.
Poprawa metabolizmu i perystaltyki jelit powoduje, że dieta kefirowa ma nie tylko właściwości odchudzające, ale także wpływa na oczyszczenie organizmu z toksyn i innych zbędnych produktów przemiany materii.
2. Dieta kefirowa – jadłospis
Nazwa „dieta kefirowa” nie oznacza, że jedynym dozwolonym produktem, który osoba odchudzająca się może spożywać, jest kefir. Przeciwnie, należy go łączyć z innymi lekkostrawnymi produktami. Szybka dieta odchudzająca na bazie kefiru może wyglądać następująco:
- dzień 1 – gotowane ziemniaki (5 średnich sztuk) oraz 1,5 litra kefiru,
- dzień 2 – gotowany kurczak (200 g) i 1,5 litra kefiru,
- dzień 3 – gotowane chude mięso, najlepiej wołowina (100 g), i 1,5 l kefiru,
- dzień 4 – gotowane ryby (100 g) i 1,5 l kefiru,
- dzień 5 – owoce i warzywa, z wyjątkiem wysokokalorycznych bananów i winogron (do 1 kg), i 1,5 litra kefiru,
- dzień 6 – tylko kefir (2 litry),
- dzień 7 – woda mineralna.
W ciągu tygodnia organizmowi zostają dostarczone odpowiednio duże ilości białka pochodzące z kefiru, ale także z mięsa drobiowego, wołowiny i ryb. Jednak uwaga: dieta taka, choć pozwala zrzucić nawet 4 kg w ciągu siedmiu dni, nie powinna być sosowana dłużej niż przez tydzień.
3. Dieta kefirowa – przepisy
Aby dieta odchudzająca nie była monotonna, możesz ją urozmaicać różnymi produktami przygotowanymi na bazie kefiru. Ważne, by były niskokaloryczne, lekkie i zdrowe, które w połączeniu z tym produktem mlecznym dostarczą ci witamin i składników mineralnych, potrzebnych szczególnie, gdy tracisz na wadze. Oto przykładowe przepisy z kefirem.
- Chłodnik bałkański na kefirze
Składniki: 300 g filetu z kurczaka, 2 świeże ogórki, 3 jaja kurze (ugotowane na twardo), 2 ziemniaki (ugotowane), 1 papryka bułgarska, koper, szczypior i 1 litr kefiru.
Przygotowanie: jajka, filet i ziemniaki ugotuj i pokrój na drobno; warzywa i zieleninę poszatkuj, a następnie wszystko wymieszaj, posól i zalej kefirem.
- Sałatka ze szpinaku i kefiru
Składniki: listki szpinaku, kefir i jajko.
Przygotowanie: oczyść listki szpinaku, umyj i rozdrobnij; dodaj pokrojone jajko ugotowane na twardo, posyp koperkiem, posól odrobinę do smaku i zapraw kefirem.
- Chłodnik z kefirem
Składniki: gotowane buraki, ogórki kiszone, natka pietruszki i kopru, kefir.
Przygotowanie: pokrój w drobną kostkę gotowane buraki, rozdrobnij ogórki kiszone, dodaj posiekaną natkę pietruszki i koper, wszystko wymieszaj i zalej kefirem.