Trwa ładowanie...

Codziennie pili przynajmniej dwie filiżanki herbaty. Taki był skutek

Regularne picie czarnej herbaty zmniejsza ryzyko chorób serca
Regularne picie czarnej herbaty zmniejsza ryzyko chorób serca (Getty Images)

Badania opublikowane na łamach "Annals of Internal Medicine" wskazują na wyjątkowo cenne właściwości czarnej herbaty. Naukowcy wykazali, że osoby, które codziennie po nią sięgają, są mniej narażone na choroby serca i udar niedokrwienny mózgu. Mają też niższe ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny.

spis treści

1. Czy czarna herbata jest zdrowa?

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, jest także bardzo uwielbiana przez Polaków. Do tej pory większość analiz wskazywała na prozdrowotne właściwości zielonej herbaty, która dzięki związkom polifenolowym działa antyoksydacyjnie, wymiatając z organizmu wolne rodniki.

Opinie na temat czarnej herbaty są jednak podzielone - co jakiś czas pojawiają się sprzeczne informacje dotyczące jej właściwości. Jedne badania ostrzegają m.in., że tanina zawarta w czarnej herbacie utrudnia wchłaniania żelaza, inne z kolei przekonują, że czarna herbata obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko zakrzepów.

Zobacz film: "Przepis na poranna herbatę, która przyśpieszy metabolizm"
Herbata jest bogata w związki przeciwutleniające, które pomagają zwalczać wolne rodniki
Herbata jest bogata w związki przeciwutleniające, które pomagają zwalczać wolne rodniki (Getty Images)

W jednym z badań wykazano, że zawarty w czarnej herbacie galusan może mieć działanie przeciwnowotworowe. Z kolei badania amerykańskich naukowców z University of California wykazały, że zarówno czarna, jak i zielona herbata mogą być pomocne w walce z otyłością.

2. Naukowcy badali Brytyjczyków przez 11 lat

Popularyzator wiedzy medycznej lek. Bartosz Fiałek zwraca uwagę na nowe badania dotyczące niedocenianej czarnej herbaty. Analiza dotyczyła danych z brytyjskiego Biobanku obejmujących bardzo dużą grupę - blisko 500 tys. mężczyzn i kobiet między 40. a 69. rokiem życia, którzy byli badani przez ponad dekadę. Wnioski są bardzo optymistyczne.

"Osoby, które piły dwie (lub więcej) filiżanki czarnej herbaty w ciągu doby notowały o 13 proc. niższe ryzyko zgonu z jakiekolwiek przyczyny, a także obserwowano u nich mniej chorób serca i udarów niedokrwiennych mózgu" - wyjaśnia doktor Fiałek.

"To badanie wskazuje, że czarna herbata, pita nawet w dużych ilościach, może być elementem zdrowej diety" - dodaje lekarz. Podobne wnioski płynęły z analogicznej obserwacji dotyczącej kawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze