Trwa ładowanie...

Niebieska herbata ma niesamowite właściwości. Wypłukuje toksyny i chroni przed rakiem

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 30.01.2023 12:45
Napar z klitorii może wpływać na komórki nowotworowe
Napar z klitorii może wpływać na komórki nowotworowe (Getty Images)

Clitoria ternatea to roślina o wyjątkowych, błękitnych kwiatach. Na ich bazie przygotowuje się napar, czyli słynną szmaragdową herbatę. To prawdziwa potęga przeciwutleniaczy, które wspierają odchudzanie, detoksykują organizm, a nawet mają potencjał antynowotworowy.

spis treści

1. Źródło garbników, katechin i polifenoli

Klitoria (łac. clitoria ternatea) zwana klitorią ternateńską czy grochem motylkowym, a nawet azjatyckimi skrzydłami gołębia to roślina odkryta już w XVII wieku. Choć sadzono ją jako roślinę ozdobną lub na nawóz, to okazuje się, że klitoria jest znacznie bardziej cenna.

Listki, korzenie i strąki można z powodzeniem wykorzystywać w kuchni, m.in. do barwienia potraw. To naturalny niebieski, granatowy czy fioletowy barwnik, ale kwiaty tej rośliny są także źródłem roślinnych związków bioaktywnych o korzystnym działaniu na organizm ludzki.

Zobacz film: "Szmaragdowa herbata. Cenne właściwości"

Niebieska herbata zawiera bowiem znaczne ilości katechiny EGCG, galusanu epigallokatechiny, a także:

  • flawonoidów (antocyjanów),
  • garbników,
  • polifenoli.

2. Klitoria w walce z rakiem

Jedno z badań skupiło się na wyizolowaniu z rośliny Clitoria t. cyklotydów (roślinnych białek). Okazało się, że niektóre z tych związków mają potencjał w walce z rakiem płuc – wykazują działanie cytotoksyczne na komórki nowotworowe.

Z kolei badanie na łamach "Molecules" wykazało, że jeden z flawonoidów obecnych w szmaragdowej herbacie – kemferol – ma znaczny potencjał antynowotworowy w stosunku do raka piersi, kości czy raka szyjki macicy. Badacze wskazują, że związek ten działa także przeciwdrobnoustrojowo, przeciwzapalnie, ale też neuroprotekcyjnie czy przeciwcukrzycowo. Spożywanie produktów bogatych w kemferol może zmniejszać ryzyko takich nowotworów jak rak skóry, wątroby czy okrężnicy.

Z kolei na łamach "Scientific reports" badacze wskazują, że antocyjany, czyli główny roślinny barwnik klitorii, mogą hamować rozwój komórek nowotworowych w raku jelita grubego.

3. Dlatego warto pić szmaragdową herbatę?

To nie koniec korzyści raczenia się błękitnym naparem. Naukowcy w artykule w "BMC Complementary Medicine and Therapies wskazują, że napój ten może być przydatny osobom z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Badania na niewielkiej próbie wykazały, że herbatka może obniżać poziom glukozy i insuliny we krwi. Inne badanie dowiodło, że wyciąg z klitorii może także chronić przed uszkodzeniami komórek w przebiegu cukrzycy.

Poza tym warto sięgać po napar z azjatyckich gołębich skrzydeł, bo może on:

  • wspierać trawienie i detoksykować organizm,
  • łagodzić skutki działania stresu, wykazywać działanie przeciwlękowe i poprawiać nastrój,
  • wspierać utratę kilogramów poprzez regulowanie apetytu,
  • wpływać na produkcję kolagenu i poprawiać kondycję skóry,
  • działać przeciwhiperlipidemiczne, przeciwhiperglikemiczne,
  • wspierać narząd wzroku dzięki bogactwu kompleksów proantocyjanidynowych,
  • łagodzić dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze