Cukier odejdzie w niepamięć? Naukowcy mają obiecujące wyniki badań
Monellina i brazzeina mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki słodzimy nasze jedzenie i napoje. Nadzieją napawają odkrycia naukowe, których wyniki jasno wskazują, że szkodliwy dla zdrowia cukier może wkrótce odejść w niepamięć.
1. Czym są monellina i brazzeina?
Monellina i brazzeina to sztuczne słodziki drobnocząsteczkowe, które mogą być stosowane jako alternatywy cukru w żywności ze względu na ich wysoką słodycz i potencjalne korzyści zdrowotne.
Białka o słodkim smaku występujące w roślinach tropikalnych mają przewagę nad cukrem, np. pozwalają uniknąć otyłości, ryzyka chorób układu krążenia i problemów stomatologicznych.
Badania oceniające ich bezpieczeństwo były do tej pory ograniczone.
2. Badanie bezpieczeństwa słodzików
W czasopiśmie "Foods" pojawiły się wyniki eksperymentu, podczas którego naukowcy ocenili ostrą, podprzewlekłą i przewlekłą toksyczność oraz właściwości alergizujące i mutagenne rekombinowanej monelliny i brazzeiny. Eksperymentowi poddano świnki morskie, szczury i myszy.
Badane białka oczyszczano metodą chromatografii, ultrafiltracji i liofilizacji, a czystość mikrobiologiczną białek słodkich oceniano metodami bakteriologicznymi. Dla każdego białka przeprowadzono dwa doświadczenia, zwierzęta trzymano pod ciągłą obserwacją przez dwa tygodnie.
Zespół ocenił ostrą i przewlekłą toksyczność rekombinowanej monelliny i brazzeiny u trzech gatunków ssaków: świnek morskich, szczurów i myszy. Toksyczność ostrą oceniano na szczurach i myszach, toksyczność przewlekłą oceniano na szczurach, a toksyczność podprzewlekłą - na świnkach morskich.
Oceny toksyczności ostrej obejmowały przyrost masy ciała, ogólny stan zwierząt, objawy zatrucia, względną masę głównych narządów i badanie patomorfologiczne narządów wewnętrznych.
Aby ocenić toksyczność podprzewlekłą i przewlekłą, oceniono również zachowanie, widoczne funkcje fizjologiczne i objętość diurezy, a także przeprowadzono analizy biochemiczne, hematologiczne i moczu.
3. Wyniki badania
Wyniki badania potwierdziły bezpieczeństwo potencjalnych słodzików na bazie brazzeiny i monelliny. Ssaki nie miały oznak zatrucia ani stanu zapalnego.
Słodziki nie wykazały również właściwości alergennych ani mutagennych. Oznacza to, że monellina i brazzeina są nietoksyczne i bezpieczne dla organizmów ssaków, co otwiera ogromne możliwości ich zastosowania w przemyśle spożywczym jako alternatywy dla cukru.
Konieczne są jednak dalsze badania, które potwierdzą bezpieczeństwo słodzików dla kobiet w ciąży.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl