Cukier – rola w organizmie, występowanie, ograniczenie
Cukry, inaczej zwane są węglowodanami. Cukier ma bardzo istotny wpływ na funkcjonowanie mięśni i mózgu. Należy wprowadzać cukry do swojej diety, jednak nie należy ich spożywać w nadmiarze albo – co gorsza – uzależnić się od nich. Cukier pełni ważną funkcję w organizmie człowieka, dlatego warto się zapoznać z wpływem cukru na nasze codzienne funkcjonowanie.
1. Cukier – rola w organizmie
Wraz z celulozą i skrobią, cukry należą do grupy węglowodanowej. Węglowodany można zatem podzielić na trzy rodzaje:
- cukry proste;
- dwucukry;
- wielocukry.
Cukry proste np.: glukoza odpowiadają za procesy związane z prawidłowym działaniem metabolizmu. Cukry proste pozwalają dostarczyć organizmowi najszybciej energii. U zdrowego człowieka glukoza powinna wynosić od 80 do 100 mg. Jeżeli nasz mózg nie dostanie odpowiedniej dawki energii (za którą odpowiada cukier) może dojść do nagłego pogorszenia się samopoczucia. Mózg musi być zaopatrywany w cukier, ponieważ bez niego nie może funkcjonować.
Dzięki cukrom nasze mięśnie mają energię, w związku z czym są bardziej wydajne. Jednak należy uważać na cukry proste i nie spożywać ich zanadto. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowiek potrzebuje 40 gramów cukrów dziennie (około pięciu łyżeczek). Niestety mało kto wie, że cukier jest ukryty niemal we wszystkich produktach i bardzo ciężko jest wyeliminować go z diety.
2. Cukier – występowanie
Jak wiadomo, cukier to węglowodany, które należy codziennie dostarczać organizmowi, aby poprawnie funkcjonował. Dietę należy bardzo dobrze zbilansować w taki sposób, by nie pochłaniać za dużo cukrów prostych, które nie są zbyt korzystne dla zdrowia.
Do produktów, które dostarczają nam energii i cukrów złożonych, należą między innymi: makarony, ziemniaki, warzywa czy owoce. 5 łyżeczek cukrów, które możemy spożywać każdego dnia, to i tak bardzo dużo, jednak taka ilość jest dozwolona. Najgorsze są cukry, które występują jako dodatek do produktów. Może nam się wydawać, że dany produkt jest zdrowy, jednak może zawierać bardzo wiele dodatku w postaci cukru.
Produkty zawierające cukier:
- soki owocowe;
- napoje gazowane;
- batony musli;
- dżemy;
- płatki śniadaniowe;
- pieczywo (bułki, chleb tostowy, rogale);
- nabiał (jogurty, serki, mleko);
- ketchup;
- musztarda;
- wędliny.
Oczywiście istnieją produkty bez cukru, jednak należy bardzo dokładnie czytać etykiety, aby takie wybrać.
3. Cukier – ograniczanie
Faktem jest, że cukier działa na człowieka jak narkotyk, a może i gorzej. Cukier bardzo uzależnia, a jego spadki rekompensujemy sobie najczęściej w postaci słodyczy, które po wielokroć przekraczają daną dawkę cukru. Nadmiar cukru powoduje otyłość, chorobę, która obecnie ma już statut cywilzacyjnej.
Istnieją jednak sposoby na ograniczenie cukru w diecie. Bardzo ważne jest czytanie składów produktów i świadome unikanie cukrów. Kolejną rzeczą jest bardzo dobrze zbilansowana dieta, która będzie ułożona właściwie i podczas której nie powinniśmy czuć ochoty na cukier. Motywacja również jest bardzo ważna. Należy sobie uświadomić, że cukier bardzo niekorzystnie wpływa na nasz organizm i wygląd.
Warto wiedzieć, że cukier dostarczy nam energii bardzo szybko, ale na bardzo krótko. Czy takie podejście ma sens? Z całą pewnością nie, a dodatkowo narażamy organizm na wiele poważnych chorób.