"Czarny skarb" Polaków. Działa jak odkurzacz w jelitach i tętnicach
Ma niepozorne owoce, ale ich zdrowotna moc jest niezrównana. Lista właściwości aronii jest naprawdę imponująca: od redukcji zmarszczek po profilaktykę nowotworów. Sok z aronii warto pić przez cały rok, a efekty dla zdrowia i urody mogą naprawdę zaskoczyć.
1. Na ciśnienie i cukrzycę
Polacy nazywają ją "czarnym skarbem" i to nie jest przypadek. Aronia jest tania i łatwo dostępna, a ma właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, jest cennym źródłem antyoksydantów, w tym witaminy C.
Niewielkie ciemne owoce to wsparcie dla układu immunologicznego i cenna broń w walce z sezonowymi infekcjami, ale nie tylko. Pomagają również w nadciśnieniu, są więc wskazane dla osób, które zmagają się z tym problemem, a także tych zagrożonych chorobami serca.
Aronii nie powinno też zabraknąć w diecie diabetyków (również kobiet cierpiących na cukrzycę ciążową), bo obniża poziom glukozy i wspiera produkcję insuliny. W tym przypadku warto jednak pamiętać, by sięgać po świeże owoce lub domowe przetwory bez cukru.
2. Owoce młodości
Aronia to także owoc młodości. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy pomaga w walce z wolnymi rodnikami. Tym samym opoźnia procesy starzenia, zapobiega powstawaniu zmarszczek, a nawet zmniejsza te, które już istnieją. Regularne picie soku z aronii więc piękny wygląd skóry, a także włosów i paznokci.
Chroni też przed demencją, zmniejsza skutki stresu, poprawia nastrój i dodaje energii.
To także sprzymierzeniec żołądka, wątroby, trzustki. Odtruwa organizm, usprawnia metabolizm i wymiata resztki pokarmowe z jelita grubego. Pomaga na wzdęcia, bóle brzucha i zaparcia.
3. Chronią przed miażdżycą i rakiem
Sok z aronii przyczynia się także do obniżenia poziomu cholesterolu. Zawarte w owocach aronii antocyjany i rutyna zapobiegają odkładaniu się w złogów cholesterolu w tętnicach i hamują rozwój miażdżycy.
Z kolei zawarte w aronii taniny, wykazują nie tylko właściwości przeciwbakteryjne, ale też antynowotworowe, dzięki czemu mogą odegrać istotną rolę w profilaktyce raka, ale też wspomagać leczenie onkologiczne.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl