Trwa ładowanie...

Czy masło może chronić przed zawałem?

 Katarzyna Krupka
30.12.2018 18:36
Czy masło może chronić przed zawałem?
Czy masło może chronić przed zawałem?

Do tej pory nie cieszyło się zbyt dobrą sławą. Większość z nas skutecznie go unikała i wykorzystywała właściwości prozdrowotne innych źródeł tłuszczu. Najnowsze badania wskazują jednak, że masło może zmniejszać ryzyko ataku serca. Musi jednak spełniać jeden warunek – mleko, z którego jest wytwarzane powinno pochodzić od krów karmionych trawą.

1. Dlaczego boimy się masła?

Masło to tłuszcz pochodzenia zwierzęcego. Wiele publikacji wskazuje na jego negatywny wpływ na zdrowie. Jednak najnowsze badania mogą sprawić, ze przekonania dotyczące tego produktu ulegną zmianom.

Warto pamiętać, że tłuszcze trans znajdujące się w maśle są pochodzenia naturalnego. Ich działania nie można porównywać ze szkodliwością izomerów trans, które powstają podczas utwardzania tłuszczu. Wystąpują np. w margarynie i to właśnie one są późniejszym składnikiem wyrobów cukierniczych czy jedzenia typu fast food, których należy unikać.

2. Masło – właściwości odżywcze

Masło to źródło witaminy A, która wpływa pozytywnie na zdrowie i wygląd naszej skóry. Wzmacnia włosy i paznokcie, a także wspomaga prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Jej brak przyczynia się do rozwoju tzw. kurzej ślepoty, czyli problemów z widzeniem po zmroku.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Bez jej obecności w organizmie nie byłby również możliwy metabolizm białek i hormonów steroidowych. Witamina A (retinol) występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego.

W maśle znajdziemy również witaminę E, popularnie nazywaną eliksirem młodości, która dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym przeciwdziała zbyt wczesnemu starzeniu się skóry.

Witamina hamuje utlenianie cholesterolu LDL, a to sprawia, że przeciwdziała tworzeniu się blaszki miażdżycowej. Chroni również przed powstawaniem skrzepów w naczyniach krwionośnych, zmniejsza komórkowy stres oksydacyjny oraz normalizuje poziom glukozy we krwi.

Mówi się, że jest to witamina płodności.  Jej brak powoduje u mężczyzn produkcję plemników niskiej jakości – mało ruchliwych i pozbawionych witek. Z kolei dostarczana regularnie, zapobiega wadom cewy nerwowej płodu oraz warunkuje prawidłowy przebieg ciąży.

To jednak nie koniec. Masło to także źródło sprężonego kwasu linolowego (CLA) oraz kwasu masłowego. Te dwa składniki chronią komórki przed uszkodzeniem oraz niszczą powstałe już komórki rakowe i zmniejszają ich namnażanie się. CLA ma ogromne znacznie dla organizmu - zapobiega rozwojowi miażdżycy, powstawaniu nowotworów, a także przyczynia się do redukcji masy ciała. To jeden z najważniejszych pokarmów odżywczych dla serca.

Jak się okazauje, mleko krów karmionych trawą zawiera aż 500 proc. więcej sprężonego kwasu linolowego niż to pochodzące od zwierząt karmionych paszą czy ziarnami zbóż. Ma również znacznie wyższe ilości kwasów omega-3 oraz witaminy K2. Jest zdrowsze i bardziej pożywne.

Informacje opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wskazują, że związek pomiędzy chorobami serca, a konsumpcją produktów mlecznych zależy od kraju, w którym były przeprowadzone badania.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Waszyngton przebadali setki tysięcy ludzi. Zmierzyli poziom CLA w tkance tłuszczowej pacjentów, którzy doświadczyli ataku serca, ale nie zakończył się on zgonem i porównali jego skład u osób, które nigdy nie przeżyły ataku.

Badania zostały przeprowadzone m.in. na Kostaryce i Australii, czyli tam, gdzie karmienie krów trawą jest wyjątkowo popularne.

Na Kostaryce, ci którzy spożywali duże ilości masła od krów karmionych trawą byli o 40 proc. mniej narażeni na ryzyko zgonu w wyniku ataku serca niż pozostali. W Australii z kolei ryzyko było niższe aż o 69 proc.

Gdzie znaleźć taki produkt? Szukaj masła z napisem "grass-fed" w sklepach ze zdrową żywnością, jak również w popularnych supermarketach. W wielu przypadkach jest to masło irlandzkie, ale zanim je kupisz, sprawdź co jest napisane na jego opakowaniu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze