Trwa ładowanie...

Czy można pić sok z kiszonej kapusty na pusty żołądek?

 Katarzyna Krupka
25.10.2021 19:04
Picie soku z kiszonej kapusty zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów
Picie soku z kiszonej kapusty zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów (Getty Images)

Sok z kiszonej kapusty to witaminowa bomba i doskonałe źródło błonnika oraz bakterii kwasu mlekowego. Warto po niego sięgać jak najczęściej. Niektórzy uważają jednak, że nie powinno się go pić na pusty żołądek. Jaka jest prawda?

spis treści

1. Właściwości soku z kiszonej kapusty

W sezonie jesienno-zimowym Polacy chętnie sięgają po kiszonki, które słyną ze swoich prozdrowotnych właściwości. Należy jednak pamiętać, że nie tylko kiszone warzywa są pełne cennych składników odżywczych. Mnóstwo z nich kryje się też w soku, który powstaje podczas procesu kiszenia. Doskonałym przykładem jest sok z kiszonej kapusty. Znajdziemy w nim witaminy: E, A, K, C oraz witaminy z grupy B.

To również źródło selenu, wapnia, magnezu, siarki, potasu, żelaza, manganu, potasu i kwasu foliowego. Sok z kiszonej kapusty zawiera również bakterie kwasu mlekowego, które są cennym probiotykiem. To dlatego regularne picie tego napoju wzmocni nasz układ odpornościowy, zapewni prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, przyspieszy metabolizm i wspomoże walkę z nadwagą. To jednak nie koniec. Sok z kiszonej kapusty pomaga zmniejszyć stany zapalne, działa przeciwnowotworowo, chroni prze anemią, pomaga przy zatruciach pokarmowych oraz zmniejsza dolegliwości bólowe. Niektórzy uważają, że to również doskonałe lekarstwo na kaca.

2. Czy sok z kiszonej kapusty można pić na pusty żołądek?

Należy pamiętać, że ze względu silne działanie przeczyszczające, sok z kiszonej kapusty powinien być pity w rozsądnych ilościach. By poprawić swoje zdrowie, najlepiej pić 100 ml rano oraz 100 ml wieczorem co dwa dni.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Osoby, które zmagają się z chorobą wrzodową nie powinny pić go na pusty żołądek, ale w innym wypadku eksperci nie widzą powodu, by nie sięgać po niego na czczo. Przed rozpoczęciem kuracji tym probiotycznym napojem warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze