Czy witaminy można łączyć?
Są niezbędne dla zdrowia, dobrej kondycji i sił witalnych. Najlepsze pod względem jakości i przyswajania się są witaminy pochodzące z naturalnych źródeł, czyli produktów spożywczych. Jednak jeśli nasza dieta nie dostarcza nam kompletu witamin, powinniśmy sięgnąć po suplementy w tabletkach. Ważne jest, aby przyjmować odpowiednie ilości, dostosowane do wieku, wagi i płci.
1. Jak przyjmować witaminy?
Najważniejsze jest, by zapoznać się z zalecaną dzienną dawką poszczególnych witamin. Zanim zażyjesz garść tabletek, zwróć uwagę, ile poszczególnych składników znajduje się w pożywieniu, które jesz codziennie. Przyjrzyj się swoim dolegliwościom - wiele problemów ze zdrowiem to wynik niedoboru konkretnych witamin.
2. Jak łączyć witaminy i minerały?
Istnieje kilka sposobów, dzięki którym dostarczane organizmowi witaminy będą lepiej przyswajalne.
Przyjmuj wapń z magnezem. Na przykład starsza kobieta, która potrzebuje 1,2 miligramów wapnia, musi przyjąć 600 miligramów magnezu, by wapń został wchłonięty. W procesie wchłaniania pomaga też witamina D.
Bierz magnez i jedz pokarmy bogate w ten pierwiastek, jeśli przyjmujesz potas. Jeśli jesz dużo ryb i zielonych warzyw, prawdopodobnie dostarczasz sobie odpowiednich dawek tych związków. Zanim sięgniesz po suplement, skonsultuj się z lekarzem i zrób podstawowe badania.
Przyjmujesz kwas foliowy? Pamiętaj też o witaminie B12, gdyż jest on wtedy lepiej wchłaniany.
Łącz witaminę K z witaminą E. Stanowią one komplet witamin pozytywnie działający na gęstość krwi. Działanie witaminy K wpływa na sprawne krzepnięcie krwi. Jeśli jednak masz problemy z zatorami i chcesz rozrzedzić krew, unikaj łączenia tych dwóch witamin w dużych ilościach.