Czyszczą okrężnicę ze złogów i zbijają cholesterol. Warto pić o poranku
Nasiona kozieradki wykorzystywane są w kuchni jako przyprawa, ale te niepozorne ziarenka mają znacznie więcej do zaoferowania. Warto poznać ich właściwości zdrowotne i przepis na napar, który skutecznie oczyszcza jelita.
1. Korzyści zdrowotne niepozornych nasion
Kozieradka od dawna jest wykorzystywana w medycynie ludowej. Słynie ze swoich właściwości oczyszczających i korzystnego wpływu na organizm. Może również pomóc uporać się z wieloma dolegliwościami.
Tradycyjnie kozieradka wykorzystywana jest w celu łagodzenia problemów trawiennych. Wspomaga apetyt, procesy trawienne i łagodzi niektóre problemy trawienne. Napar przyczynia się do usuwania złogów zalegających w jelitach.
Zawarte w kozieradce substancje mogą wykazywać działanie antyoksydacyjne, a więc chronią komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Nasiona wspierają też układ odpornościowy i łagodzą stany zapalne.
Wiele badań wykazało, że kozieradka pomaga w regulacji poziomu glukozy we krwi, dzięki znajdującym się w niej substancjom - kumarynie i trygonelinie. Z kolei saponiny spowalniają wchłanianie tłuszczów i obniżają poziom złego cholesterolu.
Stosowanie kozieradki przez kobiety karmiące piersią może wspierać produkcję mleka. Nasiona łagodzą też skurcze menstruacyjne i objawy menopauzy oraz poprawiają libido u mężczyzn.
2. Wykorzystanie kozieradki
Kozieradkę można stosować się na wiele różnych sposobów. W nasiona zaopatrzysz się w sklepie zielarskim, aptece lub zwykłym markecie. Dostępne są też liście i olejki.
Jako przyprawa w kuchni kozieradka świetnie sprawdzi się w zupach, gulaszach i potrawach z ryżu. Z kolei liście możesz dodać do sałatki lub przygotować z nich herbatę.
Nasiona możesz wykorzystać do przygotowania naparu:
- dwie łyżeczki nasion zalej szklanką letniej wody i odstaw na noc,
- napar pij na czczo, małymi łykami.
Kozieradka dostępna jest też w formie suplementów diety, takich jak kapsułki, tabletki lub ekstrakty. Z kolei olejek może być używany w celach pielęgnacji skóry oraz włosów.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl