Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Dieta cytrynowa

Avatar placeholder
Mgr Aneta Kościołek 12.02.2020 23:41
Dieta cytrynowa
Dieta cytrynowa (iStock)

Dieta cytrynowa ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn. Jednak niektórzy stosują ją jako sposób na stracenie kilku kilogramów. Tymczasem zbyt długi czas jej stosowania prowadzi do niedożywienia oraz efektu jojo.

Czytaj więcej

spis treści

1. Dieta oczyszczająca organizm

Dieta cytrynowa została opracowana przez Stanleya Burroughsa. Jej celem jest usunięcie toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu. Ponadto celem jej stosowania jest pozbycie się zalegających w jelitach resztek pokarmowych. Obecnie wykorzystuje się ją jako szybki sposób na zrzucenie kilku kilogramów nadwagi – średnio 10 kilogramów w ciągu 10 dni. Plan diety cytrynowej opiera się głównie na piciu soku z cytryny rozcieńczonego z wodą, które ma zastąpić 5 pełnowartościowych produktów.

Zobacz film: "Ekologiczne warzywa i owoce"

Przepis na lemoniadę w diecie cytrynowej:

  • szklanka wody niegazowanej,
  • sok ze świeżo wyciśniętej cytryny,
  • 2 łyżeczki syropu klonowego,
  • odrobina ostrego pieprzu.

Dietę należy stosować od 4 do 10 dni, a następnie stopniowo wprowadzać produkty powszechnie spożywane, jak pieczywo pełnoziarniste, wędliny, jogurty, sery białe, otręby oraz owoce i warzywa.

2. Szkodliwość diety cytrynowej

Stosowanie diety cytrynowej dłużej niż 1 dzień negatywnie wpływa na zdrowie. W wyniku niedostarczania organizmowi odpowiedniej ilości kalorii następuje zwolnienie podstawowej przemiany materii, co skutkuje wystąpieniem efektu jojo po skończonej kuracji odchudzającej. W trakcie jej stosowania wiele osób odczuwa bóle i zawroty głowy, ospałość, nerwowość, co jest spowodowane zbyt niskim stężeniem glukozy we krwi i niedożywieniem komórek układu nerwowego. Ze strony układu pokarmowego występuje biegunka, nudności, a także zgaga.

Wielu dietetyków wskazuje, że osoby prawidłowo odżywiające się, regularnie spożywające posiłki o małych objętościach, nie muszą stosować diety oczyszczającej, gdyż taki sposób żywienia daje czas jelitom na oczyszczanie z resztek, a krwi z toksyn. Ponadto dieta zawierająca duże ilości błonnika przeciwdziała zaparciom, dzięki temu z jelita grubego do krwi nie przedostają się substancje toksyczne. Błonnik zapobiega tworzeniu się nadżerek w ścianie jelit, a tym samym nie przyczynia się do stanów zapalnych jelita i chorób nowotworowych.

3. Dieta cytrynowa ma więcej wad niż zalet

Jedyną zaletą diety cytrynowej jest szybka utrata masy ciała, która jest wynikiem utraty wody z organizmu. Do wad diety cytrynowej zaliczamy:

  • brak składników odżywczych (białka, tłuszczów, węglowodanów),
  • brak witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K),
  • brak błonnika, co zaburza pracę jelit, a po zakończeniu diety sprzyja zaparciom,
  • nieodpowiednią ilość kalorii w diecie, co zaburza pracę wielu narządów, a najbardziej układu nerwowego, osłabiając zdolność koncentracji uwagi i myślenia.

W świetle powyższych informacji dieta cytrynowa nie jest dobrym sposobem, aby stracić kilka kilogramów nadwagi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze