Trwa ładowanie...

Dieta IIFYM – założenia, efekty, zalety i wady

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 21.02.2022 15:58
Dieta IIFYM uznawana jest za dietę odchudzającą.
Dieta IIFYM uznawana jest za dietę odchudzającą. (adobestock)

Dieta IIFYM to model żywienia, który wychodzi poza schematy tradycyjnych diet. Zakłada elastyczne podejście do jedzenia. Na czym polega? Zaleca, by liczyć kalorie oraz makroskładniki: białka, węglowodany i tłuszcze, które przyjmuje się w ciągu dnia. Nieważne za to jest ich źródło. Jakie są jej zalety i wady? Czy to dieta dla każdego?

spis treści

1. Co to jest dieta IIFYM?

Dieta IIFYM to model żywienia oparty na liczeniu makroskładników i doborze elementów produktów w oparciu jedynie o tę wartość. Nazwa diety to skrót od angielskiego zwrotu „If It Fits Your Macros”, co oznacza „jeśli pasuje do twoich makro”, co tłumaczy się „jeśli posiłek pasuje do twojego bilansu makroelementów, możesz go zjeść”. System został zaprojektowany przez doktora Layne Northon’a.

Na czym polega dieta IIFYM?

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Jej założenia są proste. Główną zasadą jest zaspokajanie zapotrzebowania na trzy główne składniki diety: białko, tłuszcze i węglowodany. Należy więc swój jadłospis komponować tak, by produkty spożywcze mogły pokryć dzienne zapotrzebowanie na makro- i mikroskładniki oraz kalorie.

Liczenie kilokalorii dostarczanych w postaci węglowodanów, białek i tłuszczy jest kluczowe (przydatnym narzędziem jest The IIFYM calculator).

Na pierwszym miejscu stawia się więc ilość dostarczonych kalorii wraz z rozkładem makroskładników, drugorzędną kwestią jest źródło i jakość pożywienia, z którego energia pochodzi.

Nieistotna jest również regularność oraz ilość posiłków spożywanych w ciągu dnia. Tym samym dieta IIFYM zakłada możliwość spożywania fast foodów czy słodyczy. Wystarczy wpasować je w kaloryczność.

Ze względu na możliwość pojawienia się na talerzu każdego produktu, na który ma się ochotę, dietę IIFYM nazywa się „dietą elastyczną” (elastic dieting, flexible dieting).

Dieta IIFYM a odchudzanie

Dieta IIFYM na redukcji? Może się to sprawdzić. Deficyt kaloryczny oraz spożycie wystarczającej ilości białka, węglowodanów i tłuszczów prowadzi do zmniejszenia masy ciała w stałym i przewidywalnym tempie.

Uznaje się ją za skuteczny sposób odchudzania. Redukcję masy ciała zapewnia deficyt kaloryczny, ale i przestrzeganie zaleceń diety.

2. Wady i zalety diety IIFYM

Dieta IIFYM ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na dużą swobodę w doborze pokarmów. Wystarczy zadbać o dostarczanie odpowiedniej, wyliczonej wcześniej ilości energii, która pochodzi z trzech makroskładników. Dieta nie zakłada reżimu żywieniowego, daje możliwość dostosowania jadłospisu do własnych preferencji. Pozwala uniknąć monotonii jedzeniowej.

Dieta IIFYM ma też poważne wady. Po pierwsze narzuca konieczność liczenia ilości makroelementów oraz kilokalorii, które są dostarczane z pożywieniem. Trzeba też pilnować, by zmieścić się w wyznaczonych wartościach.

Poza tym komponowany w myśl jej zasad jadłospis nie uwzględnia zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne, stąd trzeba pamiętać o ich dostarczaniu, by nie doprowadzić do niedoborów i kłopotów ze zdrowiem.

Przy niedostatecznym spożyciu minerałów, witamin oraz błonnika organizm z pewnością przestanie prawidłowo funkcjonować

Pułapkę może stanowić także jej podejście ilościowe, nie jakościowe (stawia na ilość, a nie na jakość źródeł substancji odżywczych). Ważne jest przecież, by pamiętać, że:

  • białka mogą być pełnowartościowe i niepełnowartościowe,
  • węglowodany proste i złożone,
  • tłuszcze występują pod postacią kwasów tłuszczowych nasyconych, nienasyconych oraz tłuszczów trans.

3. Dla kogo dieta IIFYM?

Ideą diety IIFYM jest wolność w zakresie wyboru spożywanych produktów, które mają zapewnić odpowiednią podaż makroelementów, stąd sprawdza się u osób, które nie lubią schematów i dietetycznej nudy. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że nie trzeba się dostosowywać do ustalonego, rygorystycznego jadłospisu.

Dieta IIFYM nie nadaje się dla wszystkich. Nie powinny z niej korzystać osoby:

  • niepotrafiące odmawiać sobie przyjemności i folgują swoim zachciankom. Dieta IIFYM dopuszcza grzeszki i odstępstwa żywieniowe, jednak codzienny jadłospis nie może bazować na słodyczach czy żywności fast food,
  • na dietach klinicznych, prozdrowotnych i leczniczych,
  • zmagające się z alergiami pokarmowymi,
  • mające problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego.
  • cierpiące na zaburzenia odżywiania.

Dieta IIFYM może być realizowana wyłącznie przez osoby zdrowe, pod warunkiem zastosowania podstawowych zasad dietetycznych (spożywanie żywności nieprzetworzonej, ograniczenie słodyczy i produktów przetworzonych, unikanie tłuszczów trans i nasyconych).

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze