Dieta ketogeniczna jest szkodliwa dla zdrowia. Lekarze ostrzegają
Dieta ketogeniczna jest coraz bardziej popularna. Tę metodę żywienia preferują osoby, które chcą poprawić swoją sylwetkę. Dietetycy przekonują także, że taki sposób odżywiania chroni przed chorobą Alzheimera i Parkinsona. Co na to lekarze?
1. Co to jest ketoza?
Ketoza to stan, w którym organizm nie pobiera energii z cukru (glukozy), ale z tłuszczu nagromadzonego w tkankach. Brzmi jak marzenie? Niezupełnie. Ketoza jest korzystna dla osób odchudzających się, ale tylko przez krótki czas.
Dieta ketogenna z pozoru wygląda niewinnie – jajka, boczek, koktajl owocowy, sporo sałaty, mięso z kurczaka gotowane na parze i owoce morza. Do tego awokado, serek wiejski, nasiona chia i brokuły. Niestety, spora ilość tłuszczów, a mała węglowodanów sprawia, że dieta ta naśladuje stan głodówki. Dieta ketogenna stanowi zaprzeczenie współczesnych zaleceń żywieniowych.
2. Skutki diety ketogenicznej
Oczywiście, jeżeli zastosujesz dietę ketogeniczną, to zaczniesz chudnąć. Niestety, diecie towarzyszyć będą zmęczenie, problemy z koncentracją i osłabienie. Przy tej diecie, aż 70 proc. kalorii dziennie pobieranych jest z produktów o wysokiej zawartości tłuszczu przy jednoczesnej maksymalnej redukcji węglowodanów.
Długotrwałe stosowanie diety może zaburzyć gospodarkę hormonalną - ostrzegają lekarze.
Wprowadzanie organizmu w stan ketozy powoduje podwyższone stężenie cholesterolu oraz przedwczesną miażdżycę naczyń.
Dieta bogatotłuszczowa może powodować bóle brzucha, zgagę, wymioty, wzdęcia i zaparcia. Są to niegroźne, choć uciążliwe dolegliwości. Stosowanie diety może prowadzić do niedoboru witamin. Dieta ketogeniczna, zwłaszcza jeżeli zostaje przeprowadzona bez wcześniejszego przygotowania stanowi szok dla organizmu. Bardzo niekorzystnie może wpłynąć na pracę jelit, wątroby i trzustki.