Dieta MIND może zmniejszyć ryzyko demencji. Nowe badania
Naukowcy z Rush University Medical Center twierdzą, że połączenie diety śródziemnomorskiej i diety zapobiegającej nadciśnieniu może zahamować spadek funkcji poznawczych u osób starszych, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia u nich demencji.
1. Wpływ diety na demencję
Naukowcy z uniwersytetu w Chicago sprawdzili, czy dieta MIND, która jest połączeniem diet śródziemnomorskiej i DASH (zapobiegającej nadciśnieniu) działa pozytywnie na dysfunkcje mózgu.
W badaniach, które trwały kilka lat, wzięło udział 569 osób, które wypełniały coroczne oceny i testy poznawcze, by sprawdzić, czy rozwinęły się u nich problemy z pamięcią i myśleniem. Część z pacjentów ze względu na wiek i schorzenia zmarła. Dwie trzecie uczestników miało pośmiertnie stwierdzoną diagnozę choroby Alzheimera.
Naukowcy na podstawie tych wyników, a także zebranych danych żywieniowych ocenili jaką dietę za życia stosowali uczestnicy badań. Pod lupę wzięto 15 składników, w tym 10 korzystnie wpływających na pracę mózgu (m.in. orzechy, zielone warzywa liściaste, rośliny strączkowe, ryby) oraz 5 grup niezdrowej żywności, czyli czerwonego mięsa smażonego jedzenia i posiłków typu fast food, ciast oraz słodyczy, masła i serów.
2. Właściwa dieta może ograniczyć rozwój demencji
Wyniki badań dowiodły, że stosowanie diety MIND wiązało się z lepszym funkcjonowaniem poznawczym przed śmiercią, niezależnie od powszechnej patologii mózgu. Dlatego naukowcy uważają, że ta dieta może przyczynić się do odporności poznawczej u osób starszych.
Naukowcy poinformowali również, że dieta MIND nie miała wpływu na mikrozawały, makrozawały czy miażdżycę naczyń mózgowych oraz miażdżycę tętnic.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl