Trwa ładowanie...

Biała dieta - charakterystyka i zalecenia

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
05.02.2021 12:50
Biała dieta polega na wyeliminowaniu ze swojego jadłospisu produkty zawierające substancje barwiące, zarówno te naturalne jak i sztucznie dodawane do żywności.
Biała dieta polega na wyeliminowaniu ze swojego jadłospisu produkty zawierające substancje barwiące, zarówno te naturalne jak i sztucznie dodawane do żywności. (123rf)

Biała dieta polega na wyeliminowaniu ze swojego jadłospisu produkty zawierające substancje barwiące, zarówno te naturalne jak i sztucznie dodawane do żywności. Stosowana jest przede wszystkim przez pacjentów po zabiegu wybielaniu zębów. Podczas białej diety zaleca się spożywanie białych warzyw, mleka, białego twarogu, a także białego ryżu. Co jeszcze warto wiedzieć na temat białej diety?

spis treści

1. Biała dieta

Osoby, które zdecydowały się na zabieg wybielania zębów powinny przestrzegać zasad białej diety. Wybielanie powoduje, że nasze zęby stają się bardzo podatne na działanie substancji barwiących, zarówno tych sztucznych, jak i pochodzenia naturalnego. Do 48 godzin po wybielaniu zębów pory zębów pozostają otwarte. W tym czasie szkliwo jest w szczególności narażone na ryzyko wystąpienia przebarwień.

Biała dieta polega na wyeliminowaniu z jadłospisu produktów, które charakteryzują się silnym działaniem barwiącym i zastąpieniu ich żywnością na bazie mleka, twarogu czy białych warzyw. Tuż po zabiegu wybielania zębów, pacjent nie powinien nic jeść, ani pić. W trakcie kolejnych 48 godzin zalecane jest wdrożenie białej diety.

Biała dieta jest nieodłącznym elementem wybielania zębów. Pacjentom zaleca się przestrzeganie zaleceń stomatologa i sięganie wyłącznie po takie produkty, które nie barwią uzębienia.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Ile powinna trwać biała dieta?

Biała dieta powinna trwać dwa lub trzy tygodnie. Należy wdrożyć ją w dniu, w którym przeprowadzony został zabieg wybielania uzębienia.

To musisz wiedzieć

2. Produkty zalecane w białej diecie

Produkty zalecane w białej diecie to między innymi:

Czytaj więcej

3. Jakich produktów nie należy spożywać w trakcie białej diety?

Jakich produktów nie należy spożywać w trakcie białej diety? Takich, które charakteryzują się silnym działaniem barwiącym. Osoby, które poddały się zabiegowi wybielania zębów nie powinny spożywać buraków, kapusty czerwonej, brokułów, marchwi, pomidorów, dyni, papryki, kukurydzy, truskawek, malin, jagód, jeżyn, borówek amerykańskich, czarnej porzeczki, czerwonej porzeczki, wiśni, winogron. wszelkiego rodzaju konfitur oraz dżemów.

Zabiegowi wybielania zębów mogą zaszkodzić także napoje takie jak kawa, herbata, czerwone wino, kakao, ciemne piwo, świeżo wyciskane soki oraz koktajle na bazie zielonych i czerwonych owoców oraz warzyw. Podczas białej diety należy również unikać barwiących przypraw takich jak kurkuma, curry, czerwona papryka, cynamon.

Nie zaleca się też spożywania ciemnych sosów, syropu klonowego, ciemnych miodów, octu balsamicznego, sosu winegret oraz melasy. W trakcie białej diety warto unikać również żółtek jaj, wędlin, czerwonego mięsa, zupek typu instant, żółtych serów, lodów oraz sorbetów, jogurtów owocowych, ciast, czekolad, cukierków, chipsów, batoników.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze