Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Ewa Kozłowska

Dieta TLC – sposób na obniżenie złego cholesterolu

 Sylwia Stachura
18.09.2015 11:06
Dieta TLC – sposób na obniżenie złego cholesterolu
Dieta TLC – sposób na obniżenie złego cholesterolu (Zdjęcie jedzenia / Shutterstock)

W rankingu najlepszych diet odchudzających magazynu U.S. News dieta TLC znalazła się na drugiej pozycji. Stworzony przez amerykańskich dietetyków program odżywiania nie jest typową dietą, a całościową terapią zmiany stylu życia. Głównym celem jest obniżenie poziomu cholesterolu. Na czym polega dieta, jakie produkty są wskazane i czy przynosi rezultaty?

spis treści

1. Czym jest dieta TLC?

Nazwa tej diety to skrót od angielskiej nazwy Therapeutic Lifestyle Changes, którą można przetłumaczyć jako terapię zmiany stylu życia. Stworzyła ją amerykańska organizacja National Institutes of Health i szybko została okrzyknięta przez lekarzy i naukowców jako dieta zmniejszająca ryzyko chorób serca.

Dieta ma na celu obniżenie poziomu cholesterolu, a przez to zmniejszenie zachorowalności na choroby układu krążenia, takie jak zawał serca. Dieta TLC to program składający się ze wskazówek żywieniowych, zmian codziennych nawyków oraz rekomendowanych ćwiczeń fizycznych.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Dieta TLC to nie typowa dieta odchudzająca. Jej autorzy podkreślają, że spadek wagi nie był najważniejszym celem, jednak prawidłowa waga znacząco wpływa na kondycję i zdrowie układu krwionośnego.

2. Zasady diety TLC

Głównym założeniem diety TLC jest przyjmowanie takiej ilości kalorii, by utrzymywać prawidłową wagę ciała. Dla każdego z nas będzie to więc inna liczba, ponieważ zapotrzebowanie kaloryczne zależy od wieku, płci, wzrostu, trybu życia i poziomu aktywności.

Jeśli chcesz ustalić, jaka powinna być twoja idealna waga oraz obliczyć, ile kalorii potrzebujesz, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Specjalista dokona pomiarów i sprawdzi, jak powinna wyglądać twoja dieta, abyś osiągnął i utrzymywał prawidłową wagę.

Jedzenie, które zwiększa dobry cholesterol
Jedzenie, które zwiększa dobry cholesterol [10 zdjęć]

Wzrost poziomu cholesterolu we krwi jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Lipoproteiny o niskiej gęstości

zobacz galerię

Badania wykazały, że tłuszcze nasycone podwyższają poziom złego cholesterolu w organizmie. Dieta TLC zakłada zmniejszenie ilości tych substancji w diecie, tak by chronić serce i naczynia krwionośne przez złym wpływem nadmiaru cholesterolu.

W praktyce oznacza to rezygnację z pełnotłustego nabiału, tłustych mięs i wędlin oraz żywności przetworzonej. Dozwolone są produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, które zmniejszają poziom złego cholesterolu. Są wśród nich m.in. orzechy, awokado, oliwa z oliwek.

W czasie stosowania diety TLC należy włączyć do menu węglowodany złożone pod postacią pełnoziarnistych makaronów, pieczywa, kasz, płatków. Powinniśmy spożywać od 6 do 11 porcji tych produktów każdego dnia.

Dieta TLC jest bogata w warzywa (3-5 porcji dziennie) i owoce (ponad 4 porcje dziennie). Dopuszcza się jedzenie niskotłuszczowego nabiału, ale nie więcej niż 3-5 porcji dziennie. Ten sposób odżywiania wymaga również ograniczenia do minimum ilości mięsa w diecie. Można jeść nie więcej niż 150 g produktów mięsnych dziennie, ale wskazany jest wyłącznie drób bez skóry i ryby.

Dieta TLC promuje zdrowy tryb życia, w którym nie ma miejsca na palenie papierosów, alkohol czy fast food. Lekarze zalecają, by zmianie odżywiania towarzyszyła codzienna aktywność fizyczna. Ćwiczyć należy co najmniej 30 minut dziennie.

3. Jakie są plusy i minusy diety TLC?

Dieta TLC opiera się na prostych zasadach i jest łatwa do przestrzegania. Większość osób z łatwością dopasuje swoje przyzwyczajenia żywieniowe do nowego sposobu odżywiania. Największą zaletą diety TLC są jej prozdrowotne właściwości. Trzymając się zasad, możemy znacząco obniżyć poziom cholesterolu, zadbać o serce, a przy okazji zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

A jakie są minusy? Dieta TLC nie jest typową dietą odchudzającą, a raczej sposobem odżywiania dla osób mających problemy ze zdrowiem. Jeśli będziesz skrupulatnie przestrzegał zasad, możesz czasem czuć się głodny. Poza tym, musisz zacząć czytać etykiety, by móc wystrzegać się nasyconych kwasów tłuszczowych.

Dieta TLC to dieta na cholesterol, ale nie ma pewności, że sprawdzi się u każdego. Część osób nadal będzie musiała przyjmować leki, ponieważ dieta może okazać się niewystarczająca.

Dieta TLC to sposób odżywiania dla osób, których głównym celem jest poprawa zdrowia. Dzięki przestrzeganiu jej zasad można oddalić od siebie ryzyko groźnych chorób, poprawić kondycję i trwale schudnąć.

Następny artykuł: Dieta obniżająca cholesterol
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.