Trwa ładowanie...

Zgonów z powodu raka jelita przybywa. Naukowcy wskazują główną przyczynę

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
29.01.2024 12:32
Czy alkohol zwiększa ryzyko raka jelita grubego?
Czy alkohol zwiększa ryzyko raka jelita grubego? (Getty Images)

Włoscy badacze wskazują na niepokojące tendencję - w wielu krajach rośnie liczba młodych osób, które umierają z powodu raka jelita grubego. Badania sugerują, że głównymi przyczynami są śmieciowe jedzenie i alkohol.

spis treści

1. Atakuje coraz młodszych

Rak jelita grubego jest diagnozowany u coraz młodszych pacjentów. Z raportu American Cancer Society wynika, że od połowy lat 90. liczba pacjentów poniżej 50. roku życia wzrosła o 50 proc.

W Europie najgorzej wypadają (według prognoz) Brytyjczycy. Naukowcy szacują, że liczba zgonów z powodu raka jelita grubego w Wielkiej Brytanii wzrośnie o 26 proc. w przypadku mężczyzn i 39 proc. w przypadku kobiet w wieku od 25 do 49 lat w porównaniu z danymi 2018 r.

W Polsce rak jelita jest rozpoznawany co roku u ok. 18 tys. osób, 12 tys. chorych - umiera
W Polsce rak jelita jest rozpoznawany co roku u ok. 18 tys. osób, 12 tys. chorych - umiera (Getty Images)
Zobacz film: "Jedzenie, które postarza. Te pokarmy dodadzą ci lat"

Eksperci wskazują, że czynniki genetyczne w grupie chorych przed przed 50. rokiem życia odpowiadają za maksymalnie 20 proc. zachorowań. W pozostałych przypadkach chorobę napędzają przede wszystkim nieprawidłowa dieta oraz wynikające z niej konsekwencje zdrowotne, takie jak nadwaga, otyłość czy cukrzyca.

2. U młodych rak jelita przebiega gwałtowniej

Profesor Carlo La Vecchia z Uniwersytetu w Mediolanie wskazuje, że do wzrostu ofiar raka jelita grubego przyczynia się też częstsze spożywanie alkoholu oraz niedobór aktywności fizycznej.

- Kraje, w których doszło do ograniczenia spożycia alkoholu, takie jak Francja i Włochy, nie odnotowały tak wyraźnego wzrostu współczynnika zgonów z powodu tego nowotworu - podkreśla ekspert i dodaje, że "rak jelita we wczesnym stadium jest zwykle bardziej agresywny i charakteryzuje się niższymi wskaźnikami przeżycia w porównaniu z rakiem jelita diagnozowanym u osób starszych".

3. Jakie są objawy raka jelita grubego?

Problem związany z rakiem jelita grubego wynika też z braku charakterystycznych objawów, które pozwalałby wykryć chorobę na wczesnym etapie. Rak w większości przypadków rozwija się powoli przez kilka, a nawet kilkanaście lat z polipów gruczołowych. Na tym etapie może nie być żadnych dolegliwości, ale zmiany można wykryć i łatwo wyleczyć dzięki kolonoskopii.

Objawy, które mogą sygnalizować raka jelita grubego:

  • krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego,
  • krew w kale,
  • zaburzenia rytmu wypróżniania,
  • zmiana zabarwienia stolca,
  • bóle brzucha
  • wzdęcia,
  • chudnięcie bez wyjaśnionej przyczyny,
  • przewlekłe zmęczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze