Dlaczego warto dołączyć do szparagowego szaleństwa?
Niektórzy czekają na to z utęsknieniem cały rok – bardziej niż na gwiazdkę czy urodziny. Tak – mowa o sezonie na szparagi. Pierwsze świeże warzywa są dostępne w sprzedaży już na początku maja. Niestety, sezon szparagowy nie trwa długo, bo zaledwie kilka tygodni. Dlatego nie zwlekajmy z dołączeniem do szparagowego szaleństwa.
1. Czy smak jest najważniejszy?
Czy wtedy, gdy pędzimy do najbliższego warzywniaka po pęczek szparagów, zastanawiamy się nad tym, ile witamin czy minerałów nam dostarczą? Zapewne nie. Wyobrażamy sobie raczej, jakie potrawy wyczarujemy z tych warzyw.
Większość z nas kupuje szparagi przede wszystkim ze względu na ich smak – i oczywiście nie ma w tym nic dziwnego. Pamiętajmy jednak o bonusie, jakim są zdrowotne właściwości szparagów.
Dlaczego warto jeść potrawy ze szparagami? Warzywa te są źródłem witamin C i K oraz witamin z grupy B. Zawierają również magnez, wapń, sód, fluor, żelazo, fosfor. Dostarczają porcję błonnika, który usprawnia pracę układu trawiennego – działa on niczym miotełka, „wymiata” z przewodu pokarmowego to, co zbędne. Jest wskazane, by kobiety w ciąży włączyły do swojej diety szparagi ze względu na obecność kwasu foliowego. Ponadto warzywa te chronią przed rozwojem komórek rakowych w naszym organizmie.
Ważna informacja dla osób dbających o wagę - szparagi są niskokaloryczne. W 100 g warzyw znajduje się jedynie 20 kcal.
Na koniec gratka dla zakochanych – szparagi są uznawane za afrodyzjak. Jeśli nie mamy pomysłu na kolację z ukochaną osobą, to potrawa na bazie tych warzyw z pewnością bardzo dobrze się sprawdzi.
2. Jak przygotować szparagi?
Wiele osób, kupując szparagi, zadaje sobie pytanie: jak należy je przygotować do spożycia? Nie jest to tak skomplikowane, jakby się mogło wydawać. Od czego trzeba zacząć? Pierwszy krok to umycie warzyw, a drugi – obieranie szparagów. Białe szparagi obieramy zwykłą skrobaczką do warzyw i kierujemy się od góry do dołu, omijamy jednak główki. Fioletowe i zielone szparagi można gotować bez obierania.
Następny krok to pozbycie się zdrewniałych końcówek. Przy białej odmianie należy odciąć około 3 cm łodygi (jeśli warzywa już długo leżą, to wówczas będziemy musieli pozbyć się nawet 5 cm). Z kolei przy zielonych szparagach wystarczy, że lekko wygniemy łodygę, a najtwardsza część sama się odłamie.
Ostatnim krokiem jest gotowanie szparagów. Jak to zrobić? Należy umieścić warzywa pionowo w garnku (możemy nawet zakupić sobie specjalny garnek do gotowania szparagów) i luźno związać sznureczkiem. Takie ułożenie zapobiega rozgotowaniu główek, które miękną najszybciej. Zielona odmiana gotuje się kilka minut, a biała i fioletowa od 10 do 15 minut.
3. Jak jeść szparagi?
Jeśli chcemy przyrządzić jakąś potrawę na bazie szparagów, to nie musimy szukać skomplikowanych przepisów – im prościej je podamy, tym lepiej.
Szparagi można podawać z różnymi sosami, np. holenderskim lub serowym. Bardzo dobrze smakują z jajkiem w koszulce. Warzywa te doskonale sprawdzają się również w pieczeniu. Tarta ze szparagami czy zapiekane szparagi z różnymi dodatkami są bardzo popularne wśród fanów tych warzyw.
Na pewno na stronach o tematyce kulinarnej znajdziemy mnóstwo przepisów na dania ze szparagami – są one sprawdzone i bez wątpienia pyszne. Zachęcamy jednak do eksperymentowania, być może dzięki temu odkryjemy nowe lądy smakowych przyjemności.