Trwa ładowanie...

Dzięki tej diecie chudnie Michniewicz. Stosuje ją również Anna Lewandowska i Julia Wieniawa

 Karolina Rozmus
28.11.2022 14:18
Nowe badanie ujawnia, że nie każdy może stosować dietę IF
Nowe badanie ujawnia, że nie każdy może stosować dietę IF (Getty Images)

W jednym z wywiadów piłkarz, trener, a od 2022 roku selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej, Czesław Michniewicz, przyznał, że za jego metamorfozą stoi dieta o nazwie Intermittent Fasting. Tzw. post przerywany od kilku lat bije rekordy popularności, jednak ostatnie doniesienia naukowe sugerują, że może nie być tak zdrowa, jak wszyscy sądzili.

spis treści

1. Czesław Michniewicz przeszedł metamorfozę

Zmianę w wyglądzie Michniewicza zauważyli jego fani w mediach społecznościowych już jakiś czas temu. Pod postem na Twitterze selekcjonera reprezentacji Polski pojawiły się komentarze wprost odnoszące się do tej metamorfozy.

"Widać, że trener stresu nie zajada, schudło się troszeczkę", "ale pan schudł", "Trenerze, profilowe nieaktualne o kilkanaście kilo. Gratuluję i proszę o aktualizację" - pisali.

Źródło tej pozytywnej zmiany nie jest tajemnicą. W rozmowie z serwisem meczyki.pl Michniewicz w krótkich słowach opowiedział o swojej diecie.

Zobacz film: "5 zasad dobrej diety. Jedz zdrowo, żyj zdrowo"

- Dieta jest prosta, osiem godzin jem, 16 nie jem. Jak zacznę o 10, to o 18 kończę. Jak zacznę o 12, to mogę później. 16 godzin musi być, okno żywieniowe - powiedział w wywiadzie.

Dodał, że w utracie nadprogramowych kilogramów pomógł mu również sport oraz "dużo emocji".

Ta "prosta" dieta cieszy się ogromną popularnością - pokochała ją Kourtney Kardashian i Jennifer Aniston, a także polskie gwiazdy, takie jak Anna Lewandowska, Julia Wieniawa czy Małgorzata Rozenek-Majdan.

2. Post przerywany nie dla każdego

Główna zasada diety IF (ang. Intermittent Fasting) to tzw. okno żywieniowe oraz okresy postu. Najpopularniejszą formułą IF jest 16 godzin postu w ciągu doby, kiedy wolno jedynie przyjmować płyny, jak czarna kawa czy woda, oraz ośmiogodzinne okno, w czasie którego można spożywać posiłki. W tej diecie nie ma dodatkowych restrykcji – nie określa ona, co można i czego nie wolno spożywać. Nie ma też limitów kalorycznych. Mimo to zachowanie okresów postów ma mieć szereg zalet zdrowotnych: prowadzić do utraty tkanki tłuszczowej, obniżać poziom cholesterolu i glukozy czy niwelować stany zapalne.

Jak każda dieta, IF nie jest przeznaczona dla wszystkich. Z okresowej głodówki powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią, diabetycy, osoby intensywnie trenujące, pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego czy dzieci i młodzież. Jest jeszcze jedna grupa, która zdecydowanie powinna unikać postu przerywanego - mowa o osobach z zaburzeniami odżywiania.

Dieta IF jest niewskazana przy zaburzeniach odżywiania
Dieta IF jest niewskazana przy zaburzeniach odżywiania (Getty Images)

W "Eating Behaviors" naukowcy opublikowali wyniki swoich badań. Analiza danych zebranych od 2762 nastolatków i młodych dorosłych ujawniła, że dieta IF może wiązać się z niebezpiecznymi zachowaniami typowymi dla zaburzeń odżywiania. W przypadku kobiet było to głównie kompulsywne objadanie się oraz prowokowanie wymiotów, a w przypadku mężczyzn - intensywne treningi. Problemem bowiem w przypadku IF jest dotrzymywanie okresu obowiązkowego postu, a co za tym niekiedy idzie - ignorowanie głodu. W następstwie tego może dochodzić do przejadania się w okresie okna żywieniowego.

Współautor badań, prof. Jason M. Nagata zwraca uwagę, że związek pomiędzy dietą IF a zaburzeniami odżywiania jest szczególnie istotny, "biorąc pod uwagę znaczny wzrost zaburzeń odżywiania wśród młodzieży i młodych dorosłych od początku pandemii COVID-19".

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze