Trwa ładowanie...

"Fałszywa poziomka" rośnie na osiedlach, przy drodze, w ogrodzie. Czy można ją jeść?

Avatar placeholder
16.06.2024 11:47
Krewna poziomki porasta osiedla. Jej smak może jednak zaskoczyć
Krewna poziomki porasta osiedla. Jej smak może jednak zaskoczyć (Materiały własne)

Bylina do złudzenia przypominająca poziomkę jest dość powszechnie spotykana w Polsce. Wiele osób zastanawia się, co to właściwie za roślina i czy można bezpiecznie spożywać jej owoce.

spis treści

1. Poziomkówka indyjska – co to za roślina?

Już z samej nazwy można wywnioskować, że poziomkówka indyjska to krewna poziomki pospolitej. Pomimo podobieństwa wizualnego i nazewnictwa, te dwie rośliny mają jednak ze sobą o wiele mniej wspólnego niż mogłoby się wydawać.

Poziomkówki należą do rodziny roślin różowatych, wywodzą się i najczęściej występują na terenie południowej i wschodniej Azji, ale lata temu zostały sprowadzone do Europy, Ameryki Północnej czy Afryki jako rośliny ozdobne i łatwo zadomowiły się także na innych kontynentach. W literaturze naukowej najczęściej spotyka się je pod nazwą poziomkówka Duchesnea.

Zobacz film: "Korzyści z jedzenia kiszonych cytryn"

Roślina ta kwitnie najbardziej obficie na początku lata, ale zarówno kwiaty, jak i owoce, można zauważyć jeszcze w okolicach września i października.

2. Jak wygląda "fałszywa poziomka", czyli poziomkówka?

Poziomkówki mają potrójnie złożone, lekko włochate liście. W stosunku do liści poziomek są nieco bardziej wydłużone. Kwiaty są bardziej podobne do tych występujących na krzakach truskawek niż poziomek, ale są całkowicie żółte.

Poziomkówki produkują tzw. owoce pozorne, które do złudzenia przypominają owoce poziomki. Tym bardziej mogą zachęcać do spożycia, że są bardziej okrągłe, żywo czerwone i często nieco większe.

3. Czy owoce poziomkówki indyjskiej są trujące?

Owoce poziomkówki mogą być bardzo łatwo pomylone z poziomkami, zwłaszcza przez dzieci. Wiele osób może się więc zastanawiać, czy spożywanie ich jest na pewno bezpieczne. Uspokajamy: poziomkówka nie należy do trujących ani szkodliwych roślin.

Osoby, które liczyły, że znalazły nowe źródło ulubionych owoców mogą się jednak rozczarować: te produkowane przez poziomkówkę są pozbawione smaku i zapachu. Mają też dość twardą "skórkę", a więc spożywanie ich może nie należeć do wyjątkowo przyjemnych.

Najlepiej więc sprawdzą się w roli rośliny ozdobnej, czyli w celu, do którego zostały sprowadzone z miejsca swojego naturalnego występowania. Można z powodzeniem sadzić ją w ogródkach i jest dość łatwo dostępna w sklepach ogrodniczych i przez internet, gdzie występuje czasem również pod nazwą "poziomki ozdobnej".

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze