Flat white zyskuje na popularności. Docenił ją nawet Google
W poniedziałek 11 marca kawa typu flat white została uhonorowana w Google Doodle. Według legendy ten specyficzny rodzaj kawy powstał przypadkowo. Czy spożywanie flat white jest korzystne dla zdrowia?
1. Dlaczego 11 marca?
11 marca Google Doodle przedstawia flat white, czyli rodzaj kawy stworzony w latach 80. w Australii lub Nowej Zelandii. Legendy głoszą, że powstał całkowicie przez przypadek, gdy ktoś nieodpowiednio przyrządził cappuccino. Choć niektórzy uważają, że kawa ta powstała kilka dekad wcześniej w Anglii.
Flat white zaczęła zyskiwać na popularności od początku poprzedniej dekady, kiedy zaczęła trafiać do menu brytyjskich kawiarni. Obecnie można się jej napić w wielu miejscach na świecie. Dodatkowo 11 marca 2011 r. wyrażenie "flat white" zostało umieszczone w słowniku Oxford English Dictionary.
2. Czy flat white jest zdrowa?
Do przygotowania flat white niezbędne jest podwójne espresso i 120 ml delikatnie spienionego pełnotłustego mleka. Dla porównania do latte trafia jedna porcja espresso i około 250 ml mleka.
Kawa flat white ma mniejszą ilość kalorii w porównaniu do latte. W standardowej wielkości napoju znajduje się około 120 kcal, 10 g węglowodanów i 6 g tłuszczu.
Rodzaj mleka znacząco wpływa na kaloryczność napoju, zastosowanie odtłuszczonego powoduje spadek wartości energetycznej do 60 kcal, natomiast mleko owsiane odpowiada za wzrost nawet do 170 kcal.
Nie da się jednoznacznie powiedzieć, że kawa typu flat white jest zdrowa. Wszystko zależy od rodzaju i ilości mleka, a także częstotliwości picia tego napoju. Istnieje jednak niewielka szansa na to, by przytyć od flat white wypijanej nawet kilka razy dziennie.
3. Flat white dla sportowców
Kawa flat white może być idealnym napojem dla osób regularnie uprawiających sport, które potrzebują regeneracji. Badanie przedstawione w "Journal Of Agricultural And Food Chemistry" wykazało, że można wzmocnić przeciwzapalne właściwości polifenoli obecnych w kawie za sprawą aminokwasów.
Wystarczy przygotować kawę na bazie mleka krowiego, którym głównym składnikiem jest kazeina, bogata w różne rodzaje aminokwasów.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl