Genodieta – definicja, zdrowie i figura, praktyka
Genodieta, czyli dieta oparta na analizie DNA, to najnowszy sposób odchudzania, który zyskał rzesze zwolenników na całym świecie, również w Polsce. Każdy z nas ma inny zestaw genów, a jego analiza pozwala określić naszą genodietę, co powinniśmy jeść i jaki sport uprawiać, by mieć szczupłą sylwetkę i uniknąć groźnych chorób. Czy rzeczywiście sekret idealnej figury jest zapisany w genach?
1. Co to jest genodieta
Test DNA pozwala uzyskać wiele cennych informacji dotyczących naszego organizmu. Katarzyna Pryzmont, dietetyczka i członkini Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, twierdzi: Sylwetkę mamy zakodowaną w DNA. Nasz kod genetyczny zawiera ponadto informacje pomagające w określeniu, co powinniśmy jeść i jaki tryb życia prowadzić.
Analiza genetyczna pozwala określić ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, wykryć nietolerancje pokarmowe (np. na laktozę czy gluten) oraz sprawdzić, jak wygląda przemiana materii każdego z nas. Dzięki temu można bardzo dokładnie określić predyspozycje do ćwiczeń oraz to, co powinniśmy jeść i jakich produktów unikać.
2. Zdrowie i figura
Skoro wszystko jest zapisane w genach, czy mamy w ogóle wpływ na swoją kondycję i zdrowie? Analiza genetyczna pozwala na poznanie prawdopodobieństwa różnych chorób oraz skłonności do nadwagi czy otyłości. Dzięki tej wiedzy możemy działać, czyli stosować odpowiednią dietę.
Podstawą genodiety jest określenie zapotrzebowania organizmu na poszczególne składniki odżywcze, czyli białka, węglowodany i tłuszcze. Wiele chorób, takich jak miażdżyca, nadciśnienie czy cukrzyca, zależy właśnie od diety. Jeśli sprawdzimy, jakich składników organizm potrzebuje, a które mu szkodzą, będziemy mogli dopasować sposób odżywiania do jego wymagań, a przez to zachować zdrowie.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Dieta, jak co i kiedy? - odpowiada mgr Katarzyna Szatkowska
- Która dieta dla mnie? - odpowiada mgr Aleksandra Kilen-Zasieczna
- Dieta przy menopauzie - odpowiada mgr Małgorzata Talaga-Duma
Dzięki testowi DNA jesteśmy w stanie stwierdzić, jak dana osoba metabolizuje tłuszcze, węglowodany oraz kofeinę, czy posiada tzw. gen otyłości – słowem, jaka dieta jest dla niej najstosowniejsza – wyjaśnia Katarzyna Pryzmont.
3. Dieta odchudzająca
Eksperci twierdzą, że na genodiecie można schudnąć 30 proc. więcej, niż stosując tradycyjne diety odchudzające. Jak rozpocząć odchudzanie tą metodą? Na początku musimy wykonać test DNA poprzez wymaz z jamy ustnej. Wyniki badań zostają przekazane do analizy, gdzie specjaliści odczytują informacje z naszego genotypu.
Następnie udajemy się na wizytę do dietetyka, który przekazuje nam wyniki testu. Specjalista udziela również wskazówek nt. sposobu odżywiania i aktywności fizycznej, opracowanych na podstawie analizy genetycznej. Tak powstaje genodieta, czyli zbiór zaleceń, dzięki którym możemy schudnąć, poprawić stan zdrowia i uchronić się przed niebezpiecznymi chorobami.
Maksymalne dopasowanie zaleceń żywieniowych do osobistych potrzeb to główna zaleta genodiety. Każdy z nas jest inny, dlatego sposób odżywiania powinien być dopasowany indywidualnie. Dzięki genodiecie można uzyskać bardzo dużo informacji, które pozwalają zadbać o sylwetkę i ogólny stan zdrowia.
Zobacz także: Dieta bogata w składniki odżywcze Dieta przeciw cellulitowi Dieta dla osób z cerą naczynkową