Lepiej ogranicz. Fatalnie wpływa na skórę, serce, tętnice
Żółty ser cieszy się popularnością jako ulubiony dodatek wielu osób do kanapek. Jest łatwo dostępny, smaczny i idealnie nadaje się do wielu potraw, takich jak zapiekanki, makarony, sosy czy farsz. Pomimo wielu cennych składników odżywczych w składzie, spożywanie sera w nadmiarze może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Dlaczego nie należy go jeść codziennie?
1. Ser żółty a zdrowie
Ser żółty jest bogatym źródłem składników odżywczych korzystnie wpływających na organizm. Zawiera znaczące ilości witaminy D i A, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.
Ponadto ser żółty dostarcza wapń, który wspomaga działanie układu nerwowego oraz jest ważnym budulcem dla kości i zębów. W 100 gramach sera znajduje się 25 gramów białka, 28 gramów tłuszczu i 360 kalorii.
2. Ser żółty a ryzyko chorób
Ze względu na wysoką zawartość tłuszczów ser żółty może przyczynić się do zwiększenia masy ciała oraz negatywnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy. Tłuszcze nasycone zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca, zawału mięśnia sercowego oraz miażdżycy.
Wysoki poziom cholesterolu może być skutkiem spożywania nie tylko żółtego sera, ale także innych produktów bogatych w tłuszcze. Warto więc kontrolować dietę i ograniczyć spożycie tego typu produktów.
Ser zawiera laktozę, która może powodować bóle brzucha, wzdęcia oraz inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. W żółtym serze znajduje się również tyramina, która może być przyczyną bólu głowy, migreny, nudności i biegunki u niektórych osób.
Ser żółty spożywany w nadmiarze może zakłócać naturalną gospodarkę hormonalną organizmu, odpowiadać za trądzik, problemy z cyklem miesiączkowym oraz nasilenie stanów zapalnych skóry.
Duża ilość sodu w żółtym serze może być problematyczna dla osób z nadciśnieniem tętniczym, a nawet sprzyjać rozwojowi tej choroby u osób zdrowych.
3. Jak często jeść żółty ser?
Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia żółtego sera do maksymalnie trzech razy w tygodniu, zachowując jednocześnie umiarkowane porcje - około 40 g na dzień. Warto zauważyć, że produkty bogate w białko powinny być częścią codziennej diety, alternatywne źródła tego składnika obejmują jaja, nasiona roślin strączkowych, pestki oraz mięso.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl