Trwa ładowanie...

Jajka na Wielkanoc. Zdradzamy, które są najzdrowsze

 Paula Komendarczuk
14.03.2024 07:22
Jakie jaja powinniśmy jeść i dlaczego?
Jakie jaja powinniśmy jeść i dlaczego? (Getty Images)

Choć jaja kurze są najpopularniejsze w Polsce, nie są one jedyną opcją. Istnieje wiele różnych rodzajów jaj dostępnych na rynku, które ze względu na wartości odżywcze, powinny znaleźć miejsce w naszej diecie. Jakie jaja powinniśmy jeść i dlaczego?

spis treści

1. Jaja kurze

Jaja kurze są najczęściej spożywane przez większość ludzi na całym świecie. Stanowią źródło wielu cennych substancji odżywczych, które znajdują się zarówno w białku, jak i żółtku. Zawierają m.in. wapń i cynk.

Najlepiej wybierać jaja kurze oznaczone numerem 1 (wolny wybieg), 0 (chów ekologiczny) lub jaja od kur zielononóżek, ponieważ cechuje je niższa zawartość cholesterolu.

2. Jaja przepiórcze

Jajka przepiórcze są cenione zarówno za walory smakowe, jak i zdrowotne. Są pełne cennych składników, takich jak żelazo, białko, wapń, magnez, fosfor, potas i cynk. Zawierają jednocześnie wiele witamin (D, A i E) oraz kwasów tłuszczowych. W składzie obecna jest też cholina i lizozym.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

3. Jaja kacze

Jaja kacze są świetną alternatywą dla jaj kurzych. Są bogatym źródłem witaminy A i D, kwasów tłuszczowych, choliny, kwasu foliowego i żelaza. Jednak to, co wyróżnia jaja kacze, to wysoka zawartość witaminy B12. Pełni ona kluczową rolę w produkcji czerwonych krwinek, utrzymaniu zdrowia układu nerwowego oraz w przemianie materii.

Fakt, że jedno jajo kacze może pokryć ponad połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę B12 sprawia, że są one niezwykle wartościowym składnikiem diety.

4. Jaja gołębie

Jaja gołębie są smaczne i pełne wartości odżywczych. Zawierają witaminy, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia. Witamina A wspiera kondycję oczu, witamina D pomaga w utrzymaniu mocnych kości, witaminy z grupy B są istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a witamina E działa jako silny przeciwutleniacz, pomagając w ochronie komórek przed uszkodzeniem.

Dodatkowo kwasy tłuszczowe są korzystne dla serca i ogólnego stanu zdrowia. Jaja gołębie są większe niż jajka przepiórcze, ich wyjątkowy smak i wartości odżywcze sprawiają, że są popularne w kuchni azjatyckiej oraz francuskiej.

5. Jaja gęsie

Jaja gęsie mają bogatszy smak niż jaja kurze, zawierają więcej białka, lecz także więcej cholesterolu. Ponadto dostarczają organizmowi wielu wartościowych witamin (A, D, E, K, B). Dodatkowo są bogatym źródłem minerałów, w ich składzie obecne jest żelazo istotne dla transportu tlenu we krwi oraz dla ogólnego stanu zdrowia organizmu.

Wapń wspiera zdrowie kości i zębów, fosfor jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania komórek, a potas pomaga w regulacji ciśnienia krwi oraz funkcjonowaniu mięśni i nerwów. Jaja gęsie mogą być nieco bardziej kaloryczne i zawierać więcej cholesterolu, ale warto uwzględnić je w diecie ze względu na bogate wartości odżywcze i niepowtarzalny smak.

6. Jaja indycze

Jaja indycze są rzadko dostępne i niezbyt popularne. Charakteryzują się większym rozmiarem niż jaja kurze i delikatnym, kremowym smakiem, który jest doceniany przez smakoszy na całym świecie. Ponadto warto zauważyć, że jaja indycze są nie tylko smaczne, ale także bogate w wartości odżywcze.

Zawierają witaminy z grupy B, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza metabolizmu i układu nerwowego. Dodatkowo witamina A wspiera prawidłowe widzenie, witamina E działa jako silny przeciwutleniacz, a witamina D jest niezbędna dla wchłaniania wapnia.

7. Jaja bażantów

Jajka bażantów są niezwykle wartościowe pod względem odżywczym. Zawierają witaminy z grupy B, które są kluczowe dla zdrowia układu nerwowego i metabolizmu, a także witaminy A, D, E i K, które wspierają kondycję skóry, kości, wzroku.

Są one również źródłem pełnowartościowego białka, niezbędnego dla budowy i regeneracji tkanek. Dodatkowo zawierają wapń, który wzmacnia kości, żelazo, magnez oraz fosfor istotny dla zdrowia kości i zębów.

8. Jaja perlicze

Jaja perliczki mimo swojej niewielkiej wielkości są prawdziwą skarbnicą wartości odżywczych. Jedną z ich najbardziej charakterystycznych cech jest czterokrotnie większa zawartość karotenu w porównaniu z jajami kurzymi. Substancja ta jest prekursorem witaminy A, która jest niezbędna dla zdrowia oczu, skóry oraz wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego.

Dodatkowo jaja perliczki są bogate w sód, potas, cynk i żelazo, co czyni je niezwykle cennym źródłem składników odżywczych.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze