Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Natalia Główka

Jak przechowywać kawę?

Avatar placeholder
30.09.2016 10:12
Jak przechowywać kawę?
Jak przechowywać kawę?

Odpowiednie przechowywanie kawy jest niezbędne, by długo cieszyć się jej świeżością i smakiem. Niestety, wiele osób nie wie, jak przechowywać kawę. W rezultacie, zamiast aromatycznego trunku spożywają mało wyrazisty płyn. Jeśli chcesz wydobyć pełnię smaku z kawy, koniecznie zadbaj o jej właściwe przechowywanie. Najważniejsze jest ograniczenie jej styczności z powietrzem, wilgocią, wysoką temperaturą oraz światłem. Na tym jednak wskazówki dotyczące przechowywania kawy się nie kończą.

1. Gdzie przechowywać kawę?

Dla kawy najlepsze miejsce to spiżarnia, ale jeśli do swojej dyspozycji masz tylko kuchnię, schowaj kawę do szafki. Ciemne, chłodne i suche miejsce będzie idealne do tego celu. Niewskazane są natomiast wysokie temperatury – w szafce obok kuchenki kawie będzie zbyt ciepło, podobnie w szafce wystawionej na działanie promieni słonecznych. Nie należy jednak wpadać w przesadę i trzymać kawę w lodówce lub zamrażarce, gdyż jest tam zbyt wilgotno. Dodatkowo zbyt niska temperatura neutralizuje olejki eteryczne i kawa traci aromat.

Ważny jest również rodzaj pojemnika. Kawę najlepiej przechowywać w fabrycznych pojemnikach, szczelnie zamkniętych, po otwarciu można zwinąć górną część paczki i zamknąć klipsem i przełożyć do pojemnika, ewentualnie można bezpośrednio przesypać kawę do pojemnika szklanego.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Coraz więcej osób decyduje się na mielenie kawy we własnym zakresie. Należy jednak pamiętać, że po zmieleniu kawa zaczyna tracić świeżość i trzeba ją spożyć w ciągu kilku dni, dlatego najlepiej mielić kawę tuż przed zaparzaniem. Palone całe ziarna kawy są świeże przez kilka tygodni, a w przypadku zielonych ziaren kawy przydatność do spożycia jest dłuższa i wynosi nawet rok.

2. W jaki sposób przechowywać kawę?

Jeśli znudziła ci się kawa rozpuszczalna, zaopatrz się w zielone ziarna kawy. Przechowując je we właściwy sposób, możesz cieszyć się wyrazistym smakiem i świeżością kawy nawet przez cały rok. Zielone ziarna można uprażyć i następnie zmielić, by uzyskać niezwykle świeżą kawę. Należy przygotować się jednak na to, że przez kilka pierwszych dni po uprażeniu ziarna będą wydzielały dużo dwutlenku węgla. Wskazane jest przechowywanie kawy w szczelnym pojemniku i otwieranie go raz dziennie, by uwolnić dwutlenek węgla. Jeżeli poczujesz chęć, by po tym czasie zamrozić część uprażonej kawy, wstrzymaj się. Proces zamrażania powoduje rozpad niektórych smakowych olejków w kawie. Ponadto, gdy kawa nie jest szczelnie zamknięta, dostają się do niej zapachy z zamrażarki. W rezultacie, zamiast bogatej w smaku kawy możesz uzyskać nieprzyjemnie pachnący napój kawopodobny. Jeśli masz pewność, że opakowanie jest szczelne i koniecznie chcesz zamrozić kawę, nie przechowuj jej w zamrażarce dłużej niż przez miesiąc, a po otwarciu i odmrożeniu w żadnym wypadku nie zamrażaj jej po raz drugi.

Przechowywanie kawy we właściwy sposób nie jest skomplikowane. Wystarczy pamiętać o najważniejszych zasadach, by kawa długo zachowała świeżość i dobrze smakowała.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze