Jak przechowywać maliny? (WIDEO)
Sezon na maliny w pełni. Nie dość, że są smaczne i aromatyczne, to jeszcze bogate w witaminy i minerały, pełne wartości odżywczych i właściwości leczniczych. Jak przechowywać te owoce, aby w pełni cieszyć się ich smakiem?
1. Źródło witamin
Maliny zawierają witaminy C, B1, B2, B6, E, substancje mineralne, takie jak potas, wapń, żelazo i magnez, cukry, antocyjany, kwasy organiczne oraz pektyny, czyli naturalne składniki roślinne zaliczane do błonnika pokarmowego rozpuszczalnego w wodzie. Ze względu na obecność błonnika dają poczucie sytości, jednocześnie dostarczając niewielu kalorii. Mają szereg właściwości leczniczych. Wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, napotne, wzmacniające. Pomagają w walce z przeziębieniem, wspomagają pracę wątroby i ułatwiają trawienie.
Zobacz też: Malina - owoc pełen witamin!
2. Przechowywanie
Maliny należy trzymać w lodówce. Są to nietrwałe i delikatne owoce, dlatego nie myjemy ich przed włożeniem do lodówki. Maliny przesypujemy do płaskiego pojemnika, wyłożonego ręcznikiem papierowym. Wierzch pojemnika również przykrywamy ręcznikiem. W ten owoce sposób się nie zgniotą. Aby zachowały swój aromat, wyjmujemy je z lodówki trzydzieści minut przed zjedzeniem.
Zobacz też jakich owoców powinni unikać cukrzycy?
3. Mycie
Tutaj pojawia się dylemat: czy należy myć maliny przed zjedzeniem? Nie jest to koniecznie. Mycie tych owoców może pozbawić je części aromatu, grozi też zgnieceniem owoców. Jeśli zdecydujemy się na mycie malin, zróbmy to ostrożnie, żeby nie uszkodzić tych delikatnych owoców. Maliny przepłukujemy delikatnym strumieniem wody. Umyte osuszamy ręcznikiem papierowym. Pamiętajmy, żeby zjeść je zaraz po ich umyciu, w przeciwnym razie szybko się zepsują. Maliny możemy przechowywać w lodówce do dwóch dni.