Trwa ładowanie...

Dieta i dermokosmetyki na młody wygląd

Dieta i dermokosmetyki na młody wygląd
Dieta i dermokosmetyki na młody wygląd (Zdjęcie kosmetyków / Shutterstock)

Rozważając metody poprawy wyglądu, przede wszystkim należy uświadomić sobie, jaki jest główny wróg naszej skóry. Otóż czynnikiem mocno sprzyjającym negatywnym przemianom są tzw. wolne rodniki - cząstki chemiczne, które organizm ludzki czerpie z bardzo różnych źródeł. Znajdują się one m.in. w dymie papierosowym, spalinach oraz w wysokoprzetworzonej żywności. Wolne rodniki utleniają wszystkie cząsteczki, z którymi wejdą w kontakt, wywołując tzw. stres oksydacyjny.

Reagują z cząsteczkami tworzącymi włókna kolagenowe, co przyczynia się do destrukcji tych ostatnich i w rezultacie pogorszenia stanu skóry. Wchodzą one w reakcje również z innymi substancjami budulcowymi, powodując ich uszkodzenie i zmniejszenie elastyczności skóry. Wolne rodniki powodują też uszkodzenie DNA komórek skóry. Ich „działalność” zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry (nie wspominając o wielu innych nowotworach!).

Starzenie się skóry spowodowane jest nie tylko wpływem wolnych rodników, ale również promieniowaniem UV oraz przemianami hormonalnymi zachodzącymi podczas i po klimakterium. Promienie ultrafioletowe (UV), których źródłem jest słońce, powodują tzw. fotostarzenie się skóry. Szczególnie szkodliwe są promienie UVA, przenikające głęboko, przez wszystkie warstwy skóry, i oddziałujące na nas również w pochmurne dni oraz przez szyby.

W okresie menopauzy zmniejsza się produkcja estrogenów w jajnikach. Te żeńskie hormony płciowe odpowiedzialne są m.in. za obecność w skórze typów kolagenu, które warunkują jej zdrowy, „młody” wygląd. Niedobór estrogenów przekłada się więc na nasz wygląd. Żeńskie hormony płciowe są też odpowiedzialne za prawidłowo wysoką zawartość wody i łoju w skórze, poprzez wpływ na ilość gruczołów łojowych i potowych. Przy niskim stężeniu tych hormonów dużo szybciej powstają zmarszczki, a skóra jest sucha i brakuje jej jędrności.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"
spis treści

1. Zdrowe odżywianie dla zachowania młodego wyglądu

W momencie, gdy zauważamy pierwsze oznaki starzenia się skóry, warto przeprowadzić „rachunek sumienia” dotyczący naszego sposobu odżywiania się i nie zwlekając, wdrożyć zmiany, które zaprocentują zachowaniem zdrowia i promiennego wyglądu na dłużej.

Co jeść, a czego nie, by wyglądać młodo? Otóż nasza dieta przeciwzmarszczkowa powinna obfitować w antyoksydanty, czyli cząsteczki, które przeciwdziałają zniszczeniom powodowanym przez wolne rodniki. Do antyoksydantów należą m.in.: beta-karoten (prowitamina A), witamina C, witamina E (zwana nawet witaminą młodości), selen czy likopen. Aby dostarczyć wystarczającą ich ilość naszej skórze (i innym tkankom), powinniśmy spożywać duże ilości warzyw i owoców, a także ich przetworów. Wyjątkowo bogate w antyoksydanty są chociażby pomidory, aronia, żurawina, grejpfrut, orzechy brazylijskie oraz oliwa z oliwek. Nie wolno też zapominać o tłustych, morskich rybach, tj. makrela, łosoś czy śledź, oraz o owocach morza.

Z wiekiem skóra ma tendencję do stawania się coraz suchszą - przyczynia się to do zmniejszenia jej jędrności. Dlatego nie zapominajmy nigdy o piciu dużych ilości wody. Ta ostatnia zapewni nie tylko wystarczające nawilżenie skóry, ale też optymalne wypłukiwanie szkodliwych dla niej toksyn. Jakich posiłków trzeba unikać, by nie szkodzić skórze? Najbardziej toksyczne są dla nas produkty wysokoprzetworzone. Niestety szkodliwe dla zdrowia i wyglądu jest też spożywane w nadmiarze mięso. Trawienie i wchłanianie go powoduje bowiem wygenerowanie bardzo dużych ilości wolnych rodników. Dlatego też zamieńmy, przynajmniej częściowo, słodycze i mięso na owoce i warzywa.

2. Dermokosmetyki na zatrzymanie starzenia

Dermokosmetyki to „kosmetyki dermatologiczne”, czyli specjalistyczne, przeznaczone do skóry z różnymi problemami. Jednym z możliwych celów ich działania jest skóra starzejąca się. Kosmetyki te (tzw. kosmeceutyki) zawierają różne aktywne składniki, skuteczne w spowalnianiu lub wręcz zapobieganiu tworzenia się zmarszczek i zmniejszenia jędrności skóry. Do najważniejszych substancji czynnych zaliczamy witaminy C i E, fitoestrogeny, flawonoidy czy retinoidy. Wszystkie one hamują szkodliwe działanie wolnych rodników. Możemy więc dostarczać naszej skórze antyoksydantów zarówno od wewnątrz - z pożywieniem, jak i zewnętrznie - z kremem. Bardzo ważnym składnikiem, jeśli chodzi o działanie przeciwstarzeniowe, są oczywiście również filtry przeciwsłoneczne. Dermokosmetyki można nabyć w aptece, ich cena zwykle nie jest jednak niska.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze