Jaką pić wodę?
Woda jest od lat polecana przez specjalistów od żywienia jako zdrowy płyn, który powinien znaleźć się w diecie każdego człowieka zamiast słodkich napojów gazowanych i kalorycznych napojów. Właściwości wody są bowiem nieocenione, zwłaszcza gdy liczymy kalorie i staramy się stracić na wadze. Problemem może być jednak wybór wody. Jaką wodę wybrać? Mineralną w butelce, wodę z kranu czy ze studni? Która z nich jest najlepszą opcją podczas parzenia herbaty?
1. Woda do herbaty
Jeśli masz dostęp do wody ze studni, pamiętaj, że jej pH wynosi ponad 7, dlatego wskazane jest przefiltrowanie jej przed parzeniem herbaty, by pozbyć się niepożądanego smaku minerałów. Wysokie pH, przekraczające 8,5, oznacza, że woda jest twarda, co wiąże się z gorzkim smakiem herbaty. Aby woda ze studni nadawała się do sporządzenia herbaty, filtrowanie jest niezbędne. Niekiedy konieczne jest dwukrotne filtrowanie, przed i po zagotowaniu. Jeśli jednak po przefiltrowaniu czujesz minerały, woda jest nadal zbyt twarda. Wówczas warto pomyśleć o wodzie w butelkach, zwłaszcza jeśli woda z kranu jest nie najlepszej jakości. Woda mineralna może jednak okazać się zbyt twarda w herbacie i powodować metaliczny posmak płynu. Z kolei woda destylowana jest zbyt miękka, gdyż ma mało minerałów, co skutkuje herbatą o płaskim, nieciekawym smaku. Optymalnym wyborem jest woda źródlana o neutralnym pH i smaku. Jeżeli jednak w twoim domu woda z kranu jest dobrej jakości, bardziej ekologiczne jest korzystanie właśnie z niej. Jeśli woda ma neutralny smak, filtrowanie jej jest zbędne. Proces ten jest przydatny w przypadku twardej wody.
2. Woda z kranu czy mineralna?
Woda jest niezbędna dla dobrego funkcjonowania człowieka. Spożywanie wystarczającej ilości wody pozwala na uzupełnienie niedoborów powstałych na skutek procesów zachodzących w organizmie. Badania wykazały jednak, że większość z nas pije za mało wody. Wiele osób próbuje zapewnić sobie odpowiednią ilość płynów, popijając w ciągu dnia wodę mineralną. Czy woda z butelki jest faktycznie taka zdrowa? Czy nie lepiej jest napić się wody z kranu? Odpowiedzi na te pytania nie są, wbrew pozorom, takie proste. Specjaliści od żywienia podkreślają co prawda, że jakość wody w butelkach jest naprawdę dobra, ale przyznają, że woda z kranu, jeżeli pochodzi z dobrego źródła, nie ustępuje jakością wodzie mineralnej. Woda z kranu może smakować lub wyglądać nieco inaczej niż mineralna, ale nie oznacza to, że spożywanie jej jest niebezpieczne. Należy pamiętać, że najbardziej groźne zanieczyszczenia to te, których nie widać gołym okiem i nie czuć. Woda, która płynie w kranach jest regularnie badana pod kątem zanieczyszczeń, dlatego jeśli odpowiada nam jej smak, nie ma powodu, by kupować wodę w butelkach.
Woda powinna zajmować ważne miejsce w diecie każdego człowieka. Bez względu na to, jaką wodę wybierzesz, pamiętaj, by spożywać odpowiednie jej ilości.