Jedz codziennie. Złota szóstka produktów, które chronią przed rakiem
Alarmujące statystyki dotyczące zapadalności na raka jelita grubego u coraz młodszych osób dowodzą, że czas zrewidować naszą dietę. To właśnie ona zwiększa ryzyko raka, który jest trzecim co do częstości nowotworem złośliwym u mężczyzn i drugim u kobiet.
1. Skutek śmieciowej diety i braku ruchu
W Polsce zapada na niego około 18 tysięcy osób, z czego aż 12 tys. umiera. Wśród czynników ryzyka nowotworu końcowego odcinka układu pokarmowego dotychczas wymieniano przede wszystkim wiek powyżej 55-60 lat, ale to się zmienia.
Gabinety gastroenterologów powoli wypełniają się młodszymi pacjentami. Amerykańskie stowarzyszenie American Cancer Society alarmuje, że rak jelita grubego atakuje coraz częściej osoby urodzone w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Eksperci prognozują, że sytuacja będzie się pogarszać.
Powód? Siedzący tryb życia, który jest coraz bardziej powszechny, używki, a przede wszystkim dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone, wysokokaloryczne i tłuste. Badania wskazują, że ryzyko nowotworu zwiększa brak obfitujących w błonnik oraz antyoksydanty warzyw i owoców, nadmiar węglowodanów prostych, a także czerwone mięso oraz mięso wysokoprzetworzone.
2. Te produkty chronią przed rakiem
By zmniejszyć ryzyko raka, wystarczy zmienić dietę. W rozmowie z Express.co.uk dr Deborah Lee z Dr Fox Online Pharmacy przywołuje badanie, które potwierdza, że niektóre produkty mają szczególnie dobroczynny wpływ na jelita.
Opublikowane niedawno na łamach "Nutrients" badanie European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC) opierało się na 12-miesięcznej obserwacji i analizie zwyczajów żywieniowych oraz badaniu BMI i próbek krwi niemal 520 tys. osób z różnych krajów europejskich. Naukowcy odkryli, że istnieje sześć grup produktów, które mają protekcyjny wpływ na jelita w kontekście raka.
2.1. Ryby
- Badania na zwierzętach wykazały, że olej z ryb zapobiega rozwojowi komórek raka jelita grubego poprzez różne szlaki. Powyższe badanie wydaje się wskazywać, że ten sam efekt ochronny występuje u ludzi – komentuje dr Lee.
2.2. Produkty bogate w błonnik
Dr Lee podkreśla, że powinniśmy dostarczać 30 g dziennie błonnika.
- Wypełnia zawartość jelit, wywierając nacisk na ścianę jelita, zapewniając, że częściowo strawiony pokarm porusza się z odpowiednią prędkością. Zaparcia zwiększają ryzyko raka jelita grubego – wyjaśnia dr Lee i dodaje, że warto spożywać pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak płatki owsiane i pieczywo.
2.3. Owoce i warzywa
Lekarka przyznaje, że owoce i warzywa to źródła przeciwutleniaczy.
- Przeciwutleniacze neutralizują reaktywne formy tlenu i zapobiegają uszkodzeniu DNA. Dlatego dieta bogata w przeciwutleniacze prawdopodobnie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka – mówi ekspertka.
2.4. Orzechy i nasiona
Podobnie jak warzywa i owoce wykazują one silne właściwości przeciwutleniające, są też źródłem przeciwzapalnej witaminy E.
- Orzechy brazylijskie są bogate w selen – a niski poziom selenu wiąże się z rakiem jelita grubego – dodaje.
2.5. Żywność bogata w wapń
Dr Lee przyznaje, że niektóre badania dowodzą, że u osób stosujących suplementy wapnia ryzyko zachorowania na raka jelita grubego jest niższe.
2.6. Żywność fermentowana
Kiszonki, twaróg i jogurt naturalny, a także kimchi czy kombucha to produkty, które wyjątkowo lubią nasze jelita. Są źródłem bakterii probiotycznych i mogą wspierać funkcjonowanie układu odpornościowego.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl