Trwa ładowanie...

Jedz do woli. Rak tej witaminy się boi

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
23.02.2023 14:02
Witaminę D można w prosty sposób uzupełnić przebywając na słońcu, albo na stałe włączyć do diety ryby
Witaminę D można w prosty sposób uzupełnić przebywając na słońcu, albo na stałe włączyć do diety ryby (Getty Images)

Uzupełnianie niedoborów witaminy D latem jest dość proste, ponieważ ludzki organizm może samodzielnie syntetyzować tę substancję dzięki promieniom słonecznym. A co w okresie zimowym? Czy suplementacja witaminy D to jedyne rozwiązanie? Okazuje się, że nie. Istnieją pewne sposoby, dzięki którym można nie tylko podnieść poziom witaminy D, a także poprawić ogólną kondycję organizmu.

spis treści

1. Witamina D - właściwości

Większość z nas ma świadomość, że organizm ludzki nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować bez odpowiednich składników odżywczych, takich jak witaminy oraz minerały.

Witamina D to termin, którym określa się rozpuszczalne w tłuszczach steroidowe związki organiczne, wykazujące aktywność biologiczną cholekalcyferolu. Największe znaczenie odgrywają:

  • witamina D2 – substancja steroidowa, określana mianem ergokalcyferolu. Występuje między innymi w drożdżach oraz grzybach,
Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"
  • witamina D3 – substancja steroidowa, wytwarzana w organizmie z 7-dehydrocholesterolu. Znana jest powszechnie jako cholekalcyferol. Występuje między innymi w żywności pochodzenia zwierzęcego.

Witamina D spełnia w ludzkim ciele wiele istotnych funkcji, między innymi pobudza wchłanianie wapnia i fosforu, co przekłada się na prawidłowy rozwój układu kostnego oraz gęstość kości u małych dzieci oraz niemowlaków. Oprócz tego witamina D pobudza komórki do produkowania przeciwciał, chronią układ immunologiczny.

To także silna broń w walce z nowotworami. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego udowodnili, że witamina D wpływa na zmniejszenie zachorowalności na raka piersi, jelita grubego i prostaty. Ryzyko zachorowania u chorych z prawidłowym stężeniem witaminy D we krwi zmniejsza się nawet o 50 proc.

2. Suplementacja witaminy D w okresie zimowym

Stosowanie suplementów zawierających witaminę D w okresie zimowym jest niezwykle istotne, ponieważ w miesiącach takich jak grudzień, styczeń czy luty synteza skórna składnika mającego ogromny wpływ na zdrowie człowieka jest niemożliwa.

Organizm ludzki jest w stanie samodzielnie wytwarzać witaminę D wyłącznie w okresie letnim, przez mniej więcej trzy miesiące i to wyłącznie wtedy, kiedy warunki pogodowe są sprzyjające.

Suplementowanie witaminy D warto rozpocząć w październiku, a zakończyć w marcu. Substancja zaliczana jest do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, z tego powodu suplementy zawierające ten składnik powinno się stosować po spożyciu posiłku.

3. Naturalne sposoby na uzupełnienie witaminy D

Witamina D występuje w takich produktach żywnościowych, jak tłuste ryby morskie np. węgorz, makrela, śledź, łosoś norweski, tuńczyk. W 100 gramach świeżego węgorza znajduje się aż 1200 j.m. witaminy. Osoby, które nie spożywają na co dzień ryb, witaminę D znaleźć mogą w żółtkach jajek. Jedno kurze żółtko dostarcza około 37 IU tego ważnego składnika.

Alternatywą dla suplementów z witaminą D mogą być niektóre grzyby. Witamina D2 stanowi ważny składnik pieprznika jadalnego, zwanego kurką, grzybów Shiitake, a także pieczarek.

Poza grzybami, warto sięgać po tran, zwany również olejem z wątroby dorsza atlantyckiego. Produkt ten obfituje nie tylko w witaminy A i D. Stanowi również doskonałe źródło kwasów omega-3 (DHA i EPA), które wpływają pozytywnie na układ odpornościowy, nerwowy oraz krwionośny.

4. Jakie są skutki niedoboru witaminy D?

Niedobór witaminy D w organizmie może objawiać się w postaci zmian kostno-szkieletowych. W przypadku dzieci niedostateczne zaopatrzenie organizmu w ten składnik może skutkować krzywicą oraz różnorodnymi schorzeniami układu kostno-stawowego.

Badania przeprowadzone przez specjalistów wykazały również, że niewystarczająca dawka witaminy D w organizmie może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, takich jak nowotwór jelita grubego czy rak prostaty, chorób układu sercowo-naczyniowego, np. zawału mięśnia sercowego, chorób autoimmunologicznych.

Niedobór witaminy D może doprowadzić także do rozwoju cukrzycy oraz problemów natury psychicznej.

Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze