Trwa ładowanie...

Jedz więcej, żeby schudnąć

Większość ludzi spożywa mniej niż jedną szklankę owoców i mniej niż dwie szklanki warzyw dziennie. Okazuje się jednak, że jedzenie większych ilości powoduje spadek wagi. Wydaje się to niepojęte, ale przyswajanie większej ilości danych produktów może być kluczem do zgubienia zbędnych kilogramów.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda odkryli, że zwiększenie dziennej dawki spożywanych owoców zapobiega przybieraniu na wadze, nawet jeśli jemy stale tę samą liczbę kalorii. Naukowcy twierdzą, że za taki stan rzeczy odpowiadają flawonoidy, związki naturalnie występujące w owocach i warzywach, dzięki którym możemy zachować szczupłą sylwetkę.

Autorzy zwracają uwagę na takie produkty, jak: jabłka, gruszki, jagody i truskawki. Aby sprawdzić, które flawonoidy były najbardziej efektywne, naukowcy zbadali niemal 125 tys. osób w wieku 27–65 lat i monitorowali ich dietę, styl życia i wagę przez 25 lat.

Wyniki pokazały, że zwiększenie poziomu antocyjanów, polimerów flawonoidowych oraz flawonoli, które zawarte są głównie w truskawkach, borówkach, jabłkach, gruszkach czy pomarańczach, miało największy wpływ na spadek wagi.

Herbata bez cukru i cebula również dawały pozytywny wynik. Każda dodatkowa porcja dziennie zmniejszała wagę o 100 gramów w przeciągu 4 lat, więc trzymanie się zasady pięciu porcji warzyw i owoców dziennie jest w stanie spowodować schudnięcie pół kilograma w tym samym czasie.

10 produktów spożywczych wspomagających odchudzanie
10 produktów spożywczych wspomagających odchudzanie [10 zdjęć]

Najzdrowszą dla naszego organizmu dietą odchudzającą jest dieta zawierająca odpowiednie ilości węglowodanów,

zobacz galerię

W badaniach wzięto pod uwagę wiele czynników dietetycznych i dotyczących stylu życia, takich jak palenie papierosów i aktywność fizyczna. Wyniki pozostały w mocy dla każdego wieku i płci. Naukowcy są zdania, że dane te mogą pomóc ponownie definiować zalecenia dietetyczne w zapobieganiu otyłości i jej potencjalnym konsekwencjom.

Nawet niewielki spadek wagi może poprawić nasz stan zdrowia. Badania sugerują, że nie wszystkie kalorie są sobie równe, a niektóre produkty wręcz zapobiegają odkładaniu się tłuszczu w ciele. To nie koniec zalet zdrowotnych wynikających ze spożywania owoców.

Autorzy podkreślają, że inne badania nad produktami bogatymi we flawonoidy, np. kakao, gorzką czekoladą czy zieloną herbatą, wykazały, że powodują one zmiany markerów ryzyka dla chorób krążenia, a spożywanie antocyjanów zawartych w owocach leśnych powoduje obniżenie poziomu cholesterolu.

dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.