Pomidory na śniadanie? Takie są skutki dla organizmu
Pomidory to pyszny i zdrowy dodatek do wielu dań, sosów, kanapek i sałatek. Zawierają mnóstwo składników odżywczych, ważna jest jednak pora, podczas której po nie sięgamy.
1. Zdrowe, ale nie na śniadanie
Okazuje się, że spożywanie pomidorów na czczo wcale nie służy naszemu organizmowi. Zjedzone na pusty żołądek mogą doprowadzić do różnych nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Pomidory lepiej sobie odpuścić w czasie śniadania, a szczególnie powinny o tym pamiętać osoby z wrażliwym układem pokarmowym. Przyczyną jest obecność tanin, które zwiększają poziom kwasowości żołądka.
Choć substancja zawiera mnóstwo antyoksydantów, spożyta na czczo może doprowadzić do bólu żołądka, mdłości oraz uczucia pieczenia. Uważać powinny osoby z wrzodami, refluksem i zgagą.
Dodatkowo taniny zatrzymują wchłanianie żelaza, więc anemicy również powinni zrezygnować z pomidorów podczas śniadania. Zdecydowanie większe korzyści odniesiemy, gdy dodatek trafi na nasz talerz o późniejszej godzinie.
2. Z czym nie łączyć pomidorów?
Warto regularnie sięgać po pomidory, gdyż są źródłem wielu witamin i minerałów. Znajdziemy w nich mnóstwo witaminy C, E, K, witaminy z grupy B, żelazo, wapń, magnez, miedź i kobalt.
Wysoka zawartość błonnika korzystnie wpływa na funkcjonowanie jelit, a obfitość przeciwutleniaczy chroni komórki przed uszkodzeniami. W pomidorach znajdziemy też likopen, choć w największych ilościach występuje w przetworach.
Pomidorów nie należy jednak łączyć z ogórkiem. Askorbinoza zawarta w ogórkach może niwelować witaminę C występującą w pomidorach. Duet, choć smaczny, ogranicza wchłanianie cennych substancji.
Lepiej też nie dodawać pomidorów do produktów bogatych w żelazo. Pierwiastek hamuje wchłanianie cennego likopenu aż o połowę. Lepiej więc nie łączyć ich z awokado, porzeczkami, jabłkami, śliwkami, soczewicą, soją oraz grochem.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl