Kandyzowany imbir - właściwości, przepis, przeciwwskazania
Kandyzowany imbir to świetny dodatek, który poprawia smak potraw i dodaje im aromatu. Imbir przygotowany w ten sposób pasuje idealnie do gorących napojów, przekąsek czy ciast. Jak kandyzować imbir?
1. Na czym polega proces kandyzowania?
Kandyzowanie to proces znany już od starożytności, wówczas przetwarzano w ten sposób figi oraz daktyle. Kandyzowanie to konserwacja owoców za pomocą gotowania ich w słodkim syropie.
Obróbka ta pozwala na zachowanie koloru i kształtu produktu, a także na wzmocnienie smaku i aromatu. Kandyzowane owoce stają się o wiele słodsze, przyjmuje się że wchłaniają nawet 70-72% cukru.
Przekłada się to na ich kaloryczność, ale mimo to kandyzowane wyroby mają właściwości zdrowotne i cieszą się dużą popularnością. W Polsce najczęściej można spotkać kandyzowane cytryny, jabłka, gruszki, truskawki, ananasy, wiśnie czy śliwki.
Zdecydowanie warty spróbowania jest kandyzowany imbir, temu procesowi można poddać jego korzeń, łodygę, a nawet kwiaty. Ciekawym smakiem charakteryzuje się również kandyzowana mięta, pelargonia, róża czy rabarbar.
Zobacz także:
2. Właściwości kandyzowanego imbiru
- pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego,
- działa żółciopędnie,
- działa rozkurczowo,
- wspiera odporność organizmu,
- niweluje zaparcia,
- łagodzi mdłości,
- poprawia apetyt,
- poprawia krążenie krwi,
- łagodzi bóle menstruacyjne,
- redukuje ból stawów,
- wspiera walkę z przeziębieniem,
- zmniejsza ból głowy,
- rozgrzewa,
- odświeża oddech,
- ma działanie bakteriobójcze,
- zmniejsza kaszel,
Kandyzowany imbir jest słodki i pikantny jednocześnie. W jego składzie można znaleźć na przykład gingerol oraz zinferon, substancje te tworzą ostry smak imbiru, a także pozytywnie oddziałują na organizm. Kandyzowany imbir jest bogaty w wapń, fosfor, żelazo, potas, witaminę C, B1, B2, A oraz K.
3. Przepis na kandyzowany imbir
Kandyzowany imbir jest dostępny w wielu sklepach, ale często w składzie znajdują się zupełnie niepotrzebne dodatki, które negatywnie wpływają na smak produktu. Kandyzowanie owoców nie jest trudne i nie wymaga użycia dużej ilości składników.
Składniki:
- 50 dag świeżego imbiru,
- 1 kg cukru trzcinowego,
- woda,
- szczypta soli.
Przygotowanie:
Imbir dokładnie obieramy za pomocą obieraczki lub łyżeczki. Kroimy go na cienkie plasterki lub kostkę, w zależności od naszych preferencji. Kawałki przekładamy do małego garnuszka i zalewamy wodą.
Po zagotowaniu płynu, zmniejszamy moc kuchenki i gotujemy całość przez ok. 10 minut. Następnie odcedzamy imbir, zalewamy wodą i ponownie gotujemy przez 10 minut.
Wyławiamy imbir z wody, mieszamy go z cukrem, szczyptą soli i zalewamy wodą, by przykryła zawartość. Na niewielkim ogniu podgrzewamy rondelek, mieszając do momentu aż powstanie gęsty syrop (zajmuje to około 2 godzin).
Imbir wyjmujemy z sosu i obtaczamy w cukrze, zostawiamy na całą noc. Gotowy produkt przechowujemy w szczelnym pojemniku i ustawiamy go w chłodnym miejscu.
Kandyzowany imbir to świetny dodatek do herbaty, pierników, kompotów, konfitur, deserów, ciast, napojów czy przekąsek. Jest niezwykle smaczny i aromatyczny.
4. Przeciwwskazania do spożywania imbiru
Imbir niestety nie może być spożywany przez każdego. Powinny zrezygnować z niego chorzy na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, hemofilię, wrzody żołądka lub dwunastnicy, a także refluks żołądkowo-przełykowy.
Warto również pamiętać, że imbir należy stosować z umiarem. Dzienna dawka imbiru to 4 gramy, przekroczenie tej normy może spowodować zgagę i niestrawność.