Karmi raka. Dostępna na wyciągnięcie ręki
Komórki nowotworowe, które rozmnażają się w organizmie człowieka w sposób niekontrolowany, wymagają do tego procesu znacznych ilości energii. Źródłem tej energii jest glukoza.
1. Napędza raka. Znajduje się w powszechnych produktach
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Colorado wykazały, że białaczka ma możliwość obniżania zdolności zdrowych komórek do przetwarzania glukozy. Dzięki temu komórki nowotworowe mają więcej "paliwa" niezbędnego do ich rozmnażania.
Glukozę natomiast pozyskujemy każdego dnia wraz z codzienną dietą. Niektóre z naszych wyborów żywieniowych są jednak pod tym względem szczególnie niefortunne. Cukier we krwi najczęściej podwyższa nadmierne spożycie węglowodanów prostych oraz przyjmowanie zbyt obfitych, nieregularnych posiłków. Poziom glukozy podwyższają przede wszystkim:
- produkty z białej mąki, takie jak drożdżówki, chleb pszenny, bułki, makaron z białej mąki, biały ryż,
- wyroby cukiernicze, czekolada, batony czekoladowe i cukierki,
- owoce: banany, arbuzy, melony,
- ananasy z puszki, owoce konserwowe, kandyzowane, suszone i w syropie,
- dżemy, powidła i marmolady,
- soki owocowe,
- słodkie napoje gazowane.
Racjonowanie w diecie tych składników jest ważne w kontekście profilaktyki antynowotworowej, zmniejsza też ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 czy otyłości.
2. Komórki rakowe zawłaszczają glukozę dla siebie
Podobnie jak w przypadku cukrzycy, w kontekście białaczki kluczowe jest prawidłowe działanie insuliny. Komórki nowotworowe wykształciły dwa mechanizmy, które pozwalają im na zawłaszczanie większości glukozy dla siebie.
Pierwszy z tych mechanizmów polega na zmuszaniu komórek tłuszczowych do nadekspresji określonego rodzaju białka, które sprawia, że zdrowe komórki stają się mniej wrażliwe na insulinę. Białko IGFBP1, które jest odpowiedzialne za ten stan, ma również związek pomiędzy nowotworami a otyłością. Im więcej komórek tłuszczowych, tym wyższy poziom białka, a w konsekwencji więcej glukozy dostępnej dla komórek nowotworowych.
Drugi mechanizm, który wypracowały komórki nowotworowe polega na obniżaniu produkcji insuliny. Naukowcy zaobserwowali, że komórki nowotworowe działają również w jelitach, wpływając tym samym na zmniejszenie wytwarzania insuliny.
Komórki rakowe wpływają również na obniżenie aktywności serotoniny, która jest niezbędna do wytwarzania insuliny w trzustce. W efekcie tych działań zdrowe komórki nie mogą prawidłowo korzystać z glukozy i więcej jej zostaje dla komórek nowotworowych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl