Kasza gryczana niepalona – gotowanie, dania, cena
Kasza gryczana niepalona (nieprażona) swoją popularność zawdzięcza delikatnemu smakowi i wartościom odżywczym. Jest szczególnie korzystna dla serca. Czym różni się od kaszy gryczanej palonej (prażonej)?
1. Kasza gryczana niepalona a palona
Niepaloną kaszę gryczaną uzyskuje się z gryki. W przeciwieństwie do kaszy palonej nie jest poddawana obróbce termicznej, a jedynie suszona. Skutkuje to tym, że ma delikatniejszy smak. Kasza gryczana niepalona nie zawiera glutenu lub posiada jego śladowe ilości. Jest wykorzystywana do dań mięsnych lub wegetariańskich. Świetnie pasuje do zup, pierogów, gołąbków czy pulpetów. W 100 g kaszy gryczanej niepalonej znajduje się 60,5 g węglowodanów, 16,5 g białka oraz 3,1 g tłuszczy. Taka porcja zawiera 340 kcal.
2. Kasza gryczana niepalona – właściwości zdrowotne
100 g kaszy gryczanej niepalonej zawiera aż 19 g flawonoidów. Są to przeciwutleniacze, które pozwolą ustrzec przed zawałem serca czy chorobami niedokrwiennymi. Kasza gryczana niepalona zawiera także witaminy B1, B2, fosfor, żelazo, magnez, cynk, miedź, jod, bar oraz wapń. Posiada też kwasy organiczne: jabłkowy, cytrynowy, szczawiowy i zalecany kobietom w ciąży kwas foliowy. Ze względu na dużą ilość błonnika kasza gryczana niepalona pomoże także w zaparciach.
3. Kasza gryczana niepalona – jak gotować?
Kaszę gryczaną można kupić w woreczkach lub sypaną. Gotując kaszę w woreczkach, pozbywamy się wielu cennych składników odżywczych, które wylewamy wraz z wodą. Dlatego zaleca się wybranie sypanej kaszy gryczanej niepalonej. Aby nie pozbywać się wartości odżywczych, należy gotować ją w takiej ilości wody, jaką będzie mogła wchłonąć. Kaszę gryczaną niepaloną płuczemy w zimnej wodzie. Następnie należy zagotować w garnku wodę z dodatkiem soli i wrzucić do niej kaszę. W celu uzyskania lepszej konsystencji można dodać łyżeczkę oleju lub masła. Ugotowaną kaszę odstawiamy i czekamy aż wchłonie resztę wody.
4. Kasza gryczana niepalona – dania
Kasza gryczana niepalona to świetny dodatek do wielu potraw. Może być zamiennikiem np. ziemniaków. Kaszę wykorzystamy przy zupach, sałatkach, faszerowanych warzywach lub przygotujemy ją jako samodzielne danie polane sosem. Kasza gryczana niepalona sprawdzi się także jako dodatek do farszy np. pierogów lub naleśników. Niektórzy wykorzystują kaszę do wypiekania zdrowego chleba.
5. Kasza gryczana niepalona – cena
Za 1 kg kaszy gryczanej niepalonej zapłacimy około 6 zł. Należy pamiętać, że jeśli zależy nam na zdrowiu i wartościach odżywczych, warto zdecydować się na kaszę niepaloną. Jeśli istotniejszy jest aromat, kasza prażona będzie lepszym wyborem, lecz mniej zasobnym w wartości odżywcze.