Każdy powinien mieć w domu. Chroni przed zakrzepicą, obniża cukier we krwi
Zespół naukowców z Uniwersytetu Nauki i Technologii Huazhong w Chinach przeprowadził obszerne badania, które zaowocowały publikacją raportu na temat wpływu zielonej herbaty na poziom cukru we krwi. Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie "Nutrition and Metabolism", sugerują, że ten popularny napój może przyczynić się do obniżenia poziomu glukozy we krwi.
1. Wpływ zielonej herbaty na poziom cukru we krwi
Ale to nie jest jedyna zaleta zielonej herbaty. Badania wykazały również, że ma ona działanie przeciwmiażdżycowe i pomaga zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia.
Aby zrozumieć, jak zielona herbata wpływa na poziom cukru we krwi, naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii Huazhong przeanalizowali wyniki 27 różnych badań. W sumie w eksperymencie wzięło udział 2194 osób. Zgodnie z wynikami opublikowanego raportu, spożycie zielonej herbaty znacząco obniżyło poziom glukozy we krwi na czczo.
Zgodnie z powszechnie przyjętymi normami, prawidłowy poziom glukozy we krwi na czczo powinien wynosić 100 miligramów na decylitr (mg/dl). Jeśli poziom ten waha się od 100 do 125 mg/dl, mówimy o stanie przedcukrzycowym, natomiast poziom 126 mg/dl i więcej oznacza, że pacjent ma cukrzycę.
"Połączone wyniki wykazały, że zielona herbata znacznie obniżyła poziom glukozy we krwi na czczo o 1,44 mg/dl bez wyraźnej heterogeniczności. Jednak spożycie zielonej herbaty nie wpłynęło znacząco na wartości insuliny na czczo i HbA1c" – piszą autorzy badań.
W praktyce oznacza to, że u osób z cukrzycą, które przez krótki czas spożywały zieloną herbatę, poziom glukozy we krwi mierzony na czczo uległ obniżeniu. Badania wykazały jednak, że nie miało to znaczącego wpływu na poziom insuliny mierzonej na czczo oraz na poziom hemoglobiny glikowanej.
2. Dodatkowe korzyści z picia zielonej herbaty
Zielona herbata oprócz obniżania poziomu cukru we krwi, ma wiele innych zalet. Przede wszystkim przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej. Działa również przeciwmiażdżycowo, co zawdzięcza zawartości flawonoli. Polifenole i katechiny, które są obecne w zielonej herbacie, wykazują działanie przeciwnowotworowe.
Zielona herbata ma wiele innych korzyści dla zdrowia:
- wspomaga metabolizm wątroby,
- pomaga oczyścić organizm z toksyn,
- poprawia wygląd skóry (jest szczególnie polecana osobom z cerą trądzikową i tłustą),
- przeciwdziała procesom starzenia skóry,
- obniża ryzyko choroby wieńcowej, zawału, udaru,
- przeciwdziała tworzeniu się cellulitu,
- pomaga w walce z problemami z nadciśnieniem,
- obniża poziom trójglicerydów,
- zapobiega tworzeniu się niebezpiecznych zakrzepów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl